Bo choć wydawać by się mogło, że każdy zakątek ziemi jest już dawno zmierzony, zbadany i obfotografowany, wciąż jeszcze pozostają nieodkryte przestrzenie, wciąż istnieją niewytyczone szlaki, niewysłuchane dźwięki, nieznane barwy i zapachy. Takiemu właśnie przekraczaniu granic prostej geografii poświęcony jest łódzki festiwal.

Reklama

>>> Tu znajdziesz pełny program Explorers Festival

Jego gośćmi są ludzie, którzy potrafili na nowo odkryć bogactwo świata. Którzy w swej podróży wyszli poza ramy opisanej rzeczywistości – jak Fiona Thornewill, brytyjska badaczka Arktyki i Antarktydy, która eksplorowała najtrudniejsze obszary wiecznej zimy, dystansując przy tym swych męskich kolegów, którzy do dziś nie są w stanie powtórzyć niektórych jej wyczynów. Będą tam też podróżnicy, którzy potrafili przezwyciężyć granice ludzkich możliwości – jak Colin Angus, Kanadyjczyk, który jako pierwszy okrążył świat, korzystając tylko z siły własnych mięśni, czy Polak Piotr Chmieliński, który na kajaku i pontonem przepłynął całą długość Amazonki. I wreszcie ludzie, dla których wyprawa stała się także podróżą mentalną, drogą w głąb siebie – choćby John Harlin, amerykański wspinacz, który zdobył piekielnie trudną północną ścianę Eigeru, którą 40 lat temu wytyczył – i na której zginął – jego ojciec.

Uczestnicy festiwalu będą też mogli poznać historię wielkich wypraw, które nie zawsze przebiegały zgodnie z intencjami uczestników. Piotr Pustelnik, polski himalaista, opowie, jak czterech wspinaczy tkwiło przez 11 dni na ścianie Annapurny, a Piotr Kosmala i Artur Kurek, członkowie Speleo Salomon Adventure Racing Team, opowiedzą o walce z własnymi ograniczeniami podczas ekstremalnych rajdów.

Spotkania z wielkimi globtroterami i poszukiwaczami przygód to jednak nie wszystko, co oferuje festiwal. Codziennie prezentowane będą filmy podróżnicze łączące walory dokumentalne z artyzmem, których autorzy ryzykowali wręcz życiem, by tylko ukończyć swą pracę w rejonach często niedostępnych dla człowieka. W Łodzi wystąpią też muzycy inspirujący się twórczością etniczną – jak klasik Music of the World – multiinstrumentalista AINU i słynny gitarzysta Wojciech Hoffman.

Wszystkie imprezy Explorers Festival odbywają się na terenie Politechniki Łódzkiej. A stamtąd już niezbyt daleko do słynnej Piotrkowskiej, na której można przez 24 godziny na dobę szukać wytchnienia w tamtejszych klubach i knajpach. Ale prócz tego warto też wziąć przykład z gości festiwalu oraz amerykańskiego reżysera Davida Lyncha i między kolejnymi spotkaniami z globtroterami poszukać nieodkrytych perełek w dziewiętnastowiecznej przestrzeni fabrycznej „Ziemi Obiecanej”.