"Zdecydowanie większe niż prognozowane opady śniegu: ponad 20 centymetrów, doprowadziły do wzrostu zagrożenia lawinowego. Jest ono umiarkowane. Występuje głównie na bardzo stromych stokach w miejscach odłożenia większych ilości śniegu pod wpływem silnego wiatru" - poinformowali goprowcy.

Reklama

"Śnieg - w formie sprasowanych desek - gromadzony jest za przełamaniami terenu, zagłębieniach oraz żlebach" - dodali ratownicy.

Ponad metr śniegu

W partiach szczytowych Babiej Góry grubość pokrywy śniegu wynosi ponad 100 centymetrów. W miejscach nawianych jest go znacznie więcej.

Wyzwolenie lawiny jest możliwe przeważnie przy dużym obciążeniu dodatkowym, szczególnie na stromych stokach. Samoistne zejście bardzo dużych lawin jest mało prawdopodobne.

Ratownicy ostrzegają przed trudnymi warunkami

"Poruszanie się wymaga umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego, odpowiedniego wyboru trasy oraz zachowania elementarnych środków bezpieczeństwa na wszystkich stromych stokach" - zakomunikowali ratownicy.

Zagrożenie lawinowe określane jest w pięciostopniowej, rosnącej skali.

Trudne warunki także w Karkonoszach

Ratownicy GOPR przestrzegają przed oblodzeniem na karkonoskich szlakach. Dodatkowo w górnych partiach Karkonoszy temperatura będzie wahać się od -5 stopni Celsjusza do 0 stopni Celsjusza. Wieje słaby, zachodni wiatr, który w porywach może osiągać prędkość 21 metrów na sekundę, co powoduje, że temperatura odczuwalna jest niższa.

W ciągu dnia prognozowane są opady śniegu o umiarkowanym i silnym natężeniu. Pokrywa śnieżna na Śnieżce - najwyższym szczycie Karkonoszy - wynosi 116 centymetrów. Obowiązuje tutaj pierwszy stopień zagrożenia lawinowego.

We wtorek warunki do uprawiania turystyki pieszej w Karkonoszach są nienajgorsze, ale ratownicy GOPR przestrzegają, że szalki są oblodzone. "Zalecamy używanie raczków i kijów trekkingowych" - wskazali goprowcy.

W Tatrach - ślisko, wiatr utworzył zaspy

Reklama

Trudne warunki panują też w Tatrach. Jak poinformował Tatrzański Park Narodowy, tutaj też wiele miejsc jest oblodzonych, jest bardzo ślisko.

"Miejscami wiatr utworzył głębokie zaspy, szczególnie w formacjach wklęsłych i pod skalnymi ścianami. Wędrowanie w takich warunkach wymaga dużego doświadczenia w zimowej turystyce, umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego i dostosowania trasy do aktualnie panujących warunków" - poinformował TPN w swoim komunikacie.

Na Kasprowym Wierchu leży 68 centymetrów śniegu, a temperatura na szczycie we wtorek rano spadła do -9 stopni Celsjusza.

Trudniej dojść do schronisk

Kilkucentymetrowa warstwa śniegu pokryła szlaki w partiach reglowych, w tym trakty prowadzące do schronisk. Pod śniegiem zalega warstwa lodu. Ślisko jest szczególnie na stromych podejściach, oblodzona jest m.in. droga do Morskiego Oka oraz zejście nad sam staw. Wybierając się na wycieczki w niższe partie gór, niezbędna mogą okazać się raczki i kijki.

Lód na tatrzańskich stawach jest jeszcze cienki i z łatwością może się załamać. TPN ostrzegł, by nie wchodzić na ich tafle.

W razie wypadku można wezwać GOPR dzwoniąc pod bezpłatny numer telefonu alarmowego: 985 lub 601 100 300.