Mowa o Bratysławie i Koszycach, które same w sobie są już atrakcją. W obu tych miastach zorganizowane zostaną także imponujące wydarzenie, na które wstęp jest bezpłatny.

Bratysławskie Juwenalia

W Bratysławie czeka nas wielogatunkowy festiwal na świeżym powietrzu, czyli Bratysławskie Juwenalia, które odbędą się w dniach 3 i 4 maja bezpośrednio nad brzegiem Dunaju. Połączenie muzyki wysokich lotów i wyjątkowej lokalizacji to gwarancja niezapomnianych wrażeń. Co ważne, wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Reklama

Miłośników kultury i sztuki zainteresuje z kolei wieść, że lokalni artyści otworzą swoje galerie dla publiczności. Dzień Otwartych Galerii odbędzie się 1 maja w Centrum Kultury i Kreatywności Nowa Cvernovka. Związek artystów udostępni odwiedzającym aż 140 galerii, a wydarzenie uatrakcyjnią występy teatrów dziecięcych, wystawy, warsztaty i koncerty.

Reklama

Choć tego miejsca specjalnie polecać nie trzeba, Slovakia Travel zachęca też, by korzystając z okazji odwiedzić dominujący nad Dunajem Zamek Bratysławski, który oferuje wspaniały widok na okolicę. Możemy się tu wybrać na zwiedzanie z przewodnikiem, pokusić o wejście na wieżę koronacyjną i odpocząć w barokowych ogrodach.

Perłą Koszyc jest gotycka katedra św. Elżbiety / Shutterstock

W Koszycach ponownie zaśpiewa fontanna

W Koszycach po remoncie ponownie ożyje wyjątkowa Śpiewająca Fontanna, a wielka uroczystość upamiętni ważne wydarzenie, jakim było nadanie herbu miastu. Jak informuje Slovakia Travel, państwowa agencja wspierania i promocji turystyki, odwiedzający będą mogli bezpłatnie uczestniczyć w wydarzeniach kulturalnych i społecznych organizowanych przez miasto Koszyce.

Do najważniejszych z pewnością należeć będą jubileuszowe XXX Dni Miasta Koszyce, organizowane dla upamiętnienia przyznania miastu herbu w roku 1369. Podczas wydarzenia turyści będą mogli posłuchać słowackiego folkloru i koncertów muzyki nowoczesnej, do miasta zjadą się zabytkowe samochody, a na rynku odbywać się będą targi rzemiosła.

Po tych wszystkich atrakcjach koniecznie trzeba się wybrać na spacer główną ulicą w Koszycach, która jest historyczną i towarzyską arterią miasta. Dziesiątki tysięcy podróżujących zakochało się już w jej klejnocie, gotyckiej katedrze św. Elżbiety.

Śpiewająca Fontanna po prawie roczne przerwie znów zaśpiewa w Koszycach / Shutterstock

Zaledwie kilka metrów od katedry znajduje się wyjątkowa Śpiewająca Fontanna. Jej repertuar to ponad 200 piosenek, w których rytmie wytryskuje woda z 750 dysz.

Niezwykła atrakcja turystyczna po prawie rocznej rekonstrukcji zostanie oficjalnie otwarta podczas majówki, 4 maja. Dodatkowego uroku dodaj jej nowe oświetlenie, a także spektakle z Teatru Narodowego w Koszycach, które będą regularnie wyświetlane na ekranie wodnym.