Barcelona, zabytkowa perła Europy podnosi opłatę turystyczną, która zdaniem wielu turystów i tak była już dość wysoka. Już teraz musisz się liczyć z podwyżką cen za noclegi i zwiedzanie miasta.

Wyższe opłaty w Barcelonie

Zaledwie kilka dni temu Dziennik.pl pisał o Wenecji, która uruchomiła system rezerwacji wizyt w mieście, a także wprowadziła dodatkową opłatę dla turystów. To opłata za wjazd do historycznego centrum miasta w wysokości 5 euro, która obowiązuje w wybranych dniach i tylko tzw. jednodniowych turystów, czyli tych, którzy nie zatrzymują się w mieście na nocleg.

Reklama

Wenecja jest pierwszym miastem na świecie, które wdrożyło taki eksperyment. Najwyraźniej jej śladem zamierza iść Barcelona. Władze miast poinformowały, że w kwietniu zacznie obowiązywać nowa stawka opłaty pobieranej od turystów. One także, podobnie jak Wenecja, tłumaczą, że chcą w ten sposób "odchudzić" nieco tłumy, z którymi Barcelona boryka się w okresie wakacyjnym.

Reklama

Podwyżka jest znaczna. W ub. r. opłata turystyczna wynosiła 1,75 euro, następnie wzrosła do 2,75 euro, obecnie wynosi aż 3,25 euro. Trzeba jednak podkreślić, że stawka zależy od rodzaju zakwaterowania.

Ile zapłacimy za pobyt w Barcelonie?

Podwyżka sprawi, że turyści rezerwujący obecnie miejsce w pięciogwiazdkowym hotelu zapłacą 6,75 euro za noc lub 47,25 euro za osobę za tygodniowy pobyt, jak wyliczyła gazeta.pl. Nieco mniej wyniesie nas wynajęcie apartamentu. W tym przypadku opłaty wynoszą 5,50 euro za noc lub 38,50 euro za tygodniowy pobyt. To same opłaty, bez kosztów noclegu.

Sagrada Familia to obowiązkowy punkt na mapie turystów przybywających do Barcelony / Shutterstock

Najbardziej po kieszeni dostaną jednodniowi turyści, którzy za zwiedzanie miasta zapłacą aż 6,25 euro. Opłata dotyczy także pasażerów statków wycieczkowych, którzy zapłacą 3 euro, jeśli — zamierzają spędzić w mieście mniej niż 12 godzin. Opłata za pobyt powyżej 12 godzin to 2 euro na dobę.

Władze Barcelony zapewniają, środki pobierane od turystów z tytułu opłaty będą przeznaczone na rozwój miasta, m.in. na poprawę infrastruktury, dróg oraz polepszenie komunikacji miejskiej.