Przedstawiciele służb, które na co dzień dbają o bezpieczeństwo turystów w górach, radzą turystom jak przygotować się do wyprawy w góry, co spakować do plecaka, o czym należy pamiętać przed wyjściem ze schroniska górskiego oraz jakie zagrożenia można napotkać podczas wędrówki i jak ich unikać. Szkolenie potrwa do godz. 15.00.

Reklama

Turyści będą mogli nauczyć się m.in. udzielania pomocy przedmedycznej. Zostaną także poinformowani, co wolno a czego nie wolno robić na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego. Dla najmłodszych turystów przygotowano konkursy z nagrodami. Każdy uczestnik akcji otrzyma także "Paszport Bezpiecznego Turysty", w którym odnajdzie porady dotyczące bezpiecznego wypoczynku oraz numery alarmowe.

"Niekiedy bywa tak, że turyści wyruszający na górskie szlaki traktują taką wyprawę spontanicznie i beztrosko, zapominając o podstawowych zasadach własnego bezpieczeństwa. Tymczasem rozsądne zaplanowanie i przygotowanie wycieczki, świadomość występowania zmiennych warunków pogodowych, umiejętność rozpoznawania znaków turystycznych i czytania map oraz identyfikowania zagrożeń mogą uchronić przed wieloma trudnymi sytuacjami" - powiedziała PAP Katarzyna Padło z Zespołu Prasowego Małopolskiej Policji.

Jak zauważa Padło, wędrujący szlakami turystycznymi, często popełniają wykroczenia nie mając świadomości tego, jakie zachowania są zabronione prawem, np. zrywają rośliny, które są pod ochroną, rozpalają ogniska w miejscach niedozwolonych lub rozkładają biwak poza miejscami wyznaczonymi albo wjeżdżają pojazdami mechanicznymi w strefę chronioną.

W trakcie szkolenia, turyści będą mogli dowiedzieć się, jakie kompetencje mają służby mundurowe w górach. Akcja będzie powtórzona 9 sierpnia w tym samym miejscu, a więc przed starym schroniskiem w Morskim Oku. Partnerami działań policji, Tatrzańskiego Parku Narodowego, Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego oraz Straży Granicznej są Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego i Urząd Miasta w Zakopanem, PZU.