Coraz więcej osób rezygnuje z tradycyjnej rodzinnej wigilii i spędza ten okres oraz sylwestra poza domem. Potwierdzają to badania przeprowadzone dla DGP przez Internetowe Centrum Podróży eSky.pl. Analitycy wyliczyli, że w tym roku liczba wyjazdów na święta Bożego Narodzenia zwiększyła się o 8 proc. w stosunku do ubiegłego. W przypadku sylwestra w hotelach położonych w kurortach górskich rezerwacji jest o 13 proc. więcej niż przed rokiem.

Reklama

Najwięcej – bo około 40 proc. – osób wybiera się do Zakopanego i w jego okolice. Na drugim miejscu są Beskidy, a na trzecim – Sudety. Tu wyjedzie po 20 proc. osób. Kto zaplanował spędzenie świątecznego okresu w górach, powinien mieć gruby portfel. Ceny są dwukrotnie wyższe niż średnia dla całego roku. W niektórych przypadkach nocleg w okresie sylwestrowym jest trzykrotnie droższy - mówi Łukasz Neska z eSky.pl. Zwraca uwagę, że w tym roku w górach jest znacznie drożej niż w latach poprzednich – wtedy wzrosty cen były kilkudziesięcioprocentowe.

Podwyżkę najbardziej odczują osoby podróżujące do Zakopanego. Średnia cena hotelu w tym mieście to 237 zł za dobę w pokoju dwuosobowym. W tym roku w czasie świąt na nocleg trzeba przeznaczyć 346 zł, zaś w sylwestra – 605 zł. Przykładowo doba w jednym z trzygwiazdkowych hoteli w stolicy Tatr normalnie kosztuje 192 zł, natomiast w czasie Bożego Narodzenia 302 zł, a w Nowy Rok 577 zł. Im obiekt ma wyższy standard, tym o większy zawrót głowy przyprawiają ceny.

W okresie świąt za cztery noclegi w pokoju dwuosobowym trzeba zapłacić 3060 zł, a w sylwestra za sześć noclegów 7,2 tys. zł – wylicza Agnieszka Chojnowska z działu rezerwacji zakopiańskiego hotelu Belvedere Resort & Spa. Poza świętami cena za pokój dwuosobowy to 595 zł. Mimo zaporowych stawek chętnych nie brak. Na sylwestra w Tatrach nie ma już wolnych pokoi. Na święta są ostatnie wolne miejsca. Np. w Belvedere jest jeszcze dostępnych 10 ze 175 pokoi, a w hotelu Karolówce – jeden z 32.

Poza stolicą Tatr jest nieco taniej. Co nie znaczy, że tanio. Średnia cena za dobę w pokoju dwuosobowym w hotelu w Bukowinie Tatrzańskiej poza sezonem to wydatek 147 zł. W święta kwota ta rośnie do 247 zł, a w sylwestra – do 440 zł Cenowym zaskoczeniem są również Sudety, gdzie ceny w niektórych przypadkach przewyższają zakopiańskie. W Kudowie-Zdroju w normalnym okresie koszty noclegu w hotelu oscylują wokół 300 zł, podczas gdy w okresie sylwestrowym wzrastają do 763 zł.

Najmniejsze podwyżki w tym roku są notowane w Beskidzie. W Żywcu w okresie nieświątecznym średni koszt doby hotelowej to 230 zł. Na Boże Narodzenia cena ta rośnie zaledwie o 20 zł, ale już na sylwestra o 223 zł. Nie ma zatem wątpliwości – kto chce przywitać Nowy Rok w górach, musi przygotować worek pieniędzy. Nie kupi za nie właściwie tylko jednego – gwarancji, że będzie śnieżnie i mroźno.

300 proc. więcej trzeba zapłacić za pokój w okresie sylwestrowym w Zakopanem

7,2 tys. zł kosztuje tygodniowy pobyt dwóch osób w czterogwiazdkowym hotelu w stolicy Tatr na przełomie roku

300 zł kosztuje średnio doba pobytu w hotelu w Sudetach. W sylwestra jest to 763 zł