Reklama

Zmęczeni miejskim zgiełkiem, pośpiechem i spalinami z przyjemnością zregenerujemy siły gdzieś daleko od szosy, centrów handlowych i multipleksów, na skraju lasu, w pobliżu rzeki czy jeziora. Czyste powietrze, cisza, spokój, zapach łąki, a do tego swojskie, zdrowe jadło.

Pobyt na wsi to świetna okazja do prawdziwego wypoczynku, nierzadko sentymentalny powrót do dzieciństwa. Dla dzieci zaś to wielka przygoda. Mogą poczuć się jak farmerzy z bajki "Weterynarz Fred", zobaczyć, skąd naprawdę pochodzi mleko, jak kury wysiadują jaja, czy żaba faktycznie jest zamienionym księciem, czy bocian przynosi dzieci, czy świnki wyglądają jak te z wieczorynki "Świnka Peppa".

Właściciele domów nie tylko pokazują, ale i zachęcają gości do spróbowania sił na roli. Tata zbiera siano (to lepsze niż siłownia), mama przygotowuje z gospodynią konfitury (dobra pamiątka z wakacji), a dzieci karmią kurki. Sielanka.

W gospodarstwie Pod Brzozami w Grochowach gospodarze wyprowadzają rano na łąkę kucyka, krowę i kozią rodzinę w asyście najmłodszych gości, wieczorem ponowna wyprawa - tym razem po zwierzęta. Doglądanie ich, karmienie, dojenie krów, zobaczenie (tylko w obecności dorosłego) kombajnu - to frajda dla dzieci. Podobnie dzieje się w setkach innych gospodarstw agroturystycznych.

W Chacie u Kowola w Kluczewie dorośli mogą pomagać przy żniwach, a dzieci w tym czasie wożone są bryczką, w gospodarstwach nad Biebrzą dzieci odwiedzają stajnie, mogą uczyć się jeździć konno, wraz z rodzicami podpatrywać, jak piecze się słynny sękacz. Niemal wszędzie hitem są konkursy w dojeniu krów. Prawie jak w "Chłopach"

Wypoczynek na wsi daje szansę na spotkanie z kulturą ludową. Miejsc, gdzie faktycznie kultywuje się stare tradycje, jest już niewiele, ale za sprawą różnych stowarzyszeń (w tym agroturystycznych) do łask wracają zapomniane już rzemiosła, pieśni i zwyczaje. Dla kilkulatka wizyta w warsztacie stolarskim, garncarskim, kowalskim, na ludowym jarmarku czy imprezie folklorystycznej może być większą atrakcją niż gry komputerowe czy DVD.Warto odwiedzić pracownie tkackie, które do tej pory dzieciom kojarzyły się tylko z kołowrotkiem w "Śpiącej królewnie" czy z latającym dywanem Alladyna. Na Podlasiu zobaczą piękne tkaniny i dywany tkane na krosnach, barwione wywarem z łusek cebuli, kory dębowej i liści pokrzywy. Na Podkarpaciu popularnością cieszą się warsztaty bibułkarskie (kręcenie ozdób z bibuły i krepiny). Dzieci bardzo chętnie uczestniczą w pokazach i nauce rękodzieła - zrobione przez siebie gliniane naczynia czy słomiane figurki zabiorą na pamiątkę.

Gospodarstwa agroturystyczne proponują bardzo różny standard i formy zakwaterowania. Można mieszkać w domu razem z gospodarzami albo w namiocie na podwórzu, ale najlepiej cieszyć się prywatnością i swobodą w oddzielnym domu z własną kuchnią, łazienką i ogrodem. Wyjątkowym doświadczeniem jest nocowanie w odrestaurowanych chałupach i stodołach pamiętających jeszcze - jak np. u państwa Jachymków w Guciowie - XIX wiek albo w zagrodzie w starym stylu - jak w Gościńcu Drumlin na Suwalszczyźnie czy w chacie ze strzechą jak w Agroturystyce Gacanek w Borach Tucholskich. Zapach drewna, stare sprzęty, makatki, tajemnicze skrzynie i drewniane meble - dla dzieci wychowywanych w erze plastiku i masowej produkcji to jak noc w muzeum.

Reklama

Gospodarze prześcigają się w pomysłach i udogodnieniach - również dla dzieci. Place zabaw, piaskownice, niewielkie baseny, rowery (także z fotelikami) i rowerki, zabawki, książeczki, sprzęt sportowy, boisko, a do tego kajaki, łódki. Gospodarze pokażą okolicę, często mają uprawnienia przewodnickie, zabiorą gości na grzyby, zorganizują ognisko (może nawet w towarzystwie miejscowego muzykanta), a przede wszystkim zadbają o dobrobyt kulinarny. Zdrowe, świeże pokarmy przyrządzane według tradycyjnych receptur, naturalne składniki, regionalne przysmaki, owoce prosto z sadu, mięso i wędliny własnej roboty, miód z pasieki, domowe pasztety i dżemy - takiego menu trudno szukać nawet w najlepszych hotelach. Wiele gospodarstw ma certyfikaty upraw ekologicznych. Podda się nawet największy Tadek niejadek.

Przed wyjazdem sprawdź:

- położenie gospodarstwa (np. jak daleko od drogi),

- odległość i jakość pobliskiego kąpieliska (może okazać się, że przed domem płynie rzeka, ale ma niebezpieczny nurt),

- atrakcje w pobliżu (łąka, las, apteka, sklep itd.),

- czy miejsce z urządzeniami i sprzętem rolniczym oddzielone jest od części wypoczynkowej (traktor, widły, grabie itd.),

- w przypadku dziecka alergicznego konieczna jest konsultacja z lekarzem. Alergia na sierść zwierząt i pyłki traw może przekreślić plany pięknych wakacji