W 2023 roku Polacy na urlop wyjeżdżali chętniej niż przed rokiem. Mimo wzrostu cen (koszt rezerwacji był wyższy średnio o 10%) całkowita liczba bookingów wzrosła o ok. 6% w porównaniu do 2022 roku.

Reklama

Urlopowicze wybierali morze

Cieszy nas, że Polacy coraz chętniej decydują się na wypoczynek poza domem – mówi Eliza Maćkiewicz, Head of Commercial w Travelist.pl. Jak dodaje: Według naszych danych największą popularnością wśród rezerwujących w 2023 roku cieszyło się polskie morze. Na wypoczynek nad Bałtykiem zdecydowało się blisko 43% podróżujących. Nie jest to dla nas dużym zaskoczeniem. Od kilku lat obserwujemy bowiem wyraźny wzrost popularności tego kierunku, nie tylko w czasie wakacji, ale przez cały rok – nawet zimą.

Reklama
Reklama

Średni koszt noclegu nad morzem dla 2 osób w hotelu o standardzie 4-5 gwiazdek lub równorzędnym, z wyżywieniem w pakiecie wyniósł w 2023 roku 519 zł.

Drugim najchętniej wybieranym kierunkiem były góry. Na wypoczynek u podnóża Tatr czy Karkonoszy zdecydowało nieco ponad 28% urlopowiczów. To mniej niż przed rokiem, mimo iż w górach wzrost cen względem poprzedniego roku był relatywnie najmniejszy – w skali roku wyniósł zaledwie 3%. W tym regionie kraju za nocleg trzeba było zapłacić średnio 561 zł. Podróżnicze podium zamykają city breaki z 16% rezerwacji i średnią ceną za nocleg na poziomie 426 zł.

Przeciętna długość pobytu w 2023 roku wyniosła 3,36 dnia, czyli niemal identycznie jak rok wcześniej, kiedy Polacy wyjeżdżali średnio na 3,37 dnia.

Wśród miast prym wiedzie Kołobrzeg

W 2023 roku Polacy najchętniej jeździli do Kołobrzegu. Na pobyt w tym nadmorskim kurorcie zdecydowało się 12% podróżujących. Średni koszt noclegu dla 2 osób w hotelu o standardzie 4-5 gwiazdek lub równorzędnym, z wyżywieniem w pakiecie wynosił tam 495 zł. Na drugim miejscu znalazł się Gdańsk (8% i 442 zł), a na trzecim Szklarska Poręba (5% i 536 zł). Do pierwszej dziesiątki trafiły także: Mielno, Karpacz, Kraków, Międzyzdroje, Wisła, Świeradów-Zdrój i Ostróda.

Duży wpływ na taki rozkład rezerwacji mają z pewnością duże, luksusowe hotele, które otworzyły się niedawno w części z tych miejscowości i przyciągają klientów. Z tego powodu w 2024 roku spodziewamy się chociażby zwiększonego zainteresowania Szczyrkiem. W miasteczku położonym u stóp Skrzycznego mają się bowiem otworzyć dwa duże, prestiżowe obiekty, które z pewnością przyciągną spragnionych komfortowego odpoczynku turystów – dodaje Maćkiewicz.

Za granicą króluje Chorwacja

W minionym roku zdecydowanie dominowała Chorwacja, którą wybrało aż 40% rezerwujących zagraniczne obiekty. Średnio za nocleg w tym leżącym nad Morzem Adriatyckim kraju trzeba było zapłacić 769 zł. W pierwszej trójce międzynarodowych kierunków znalazły się ponadto Czechy (22% i 485 zł) oraz Węgry (8% i 644 zł).