Od wieków malowane kafelki, zwane azulejo, zdobią ściany budynków portugalskich miast i wsi. W stolicy kraju istnieje szereg domów, których elewacja lub wnętrza są całkowicie pokryte kolorowymi kaflami. Przy ścianie jednego z nich dał się nawet sfotografować przebywający w Lizbonie w 1930 r. marszałek Józef Piłsudski.

Reklama

Dziś stołeczne władze próbują zwracać uwagę turystów na kafelkowe dziedzictwo Portugalczyków, organizując, wspólnie z Narodowym Muzeum Azulejo, wycieczki trzema miejskimi szlakami. Przebiegają one przez stare dzielnice Lizbony, takie jak Alfama, Mouraria, Bairro Alto, czy Baixa.

Zabytkowe azulejo występują również w innych dzielnicach miasta. Wspólnie z naszymi przewodnikami pomagamy turystom przybliżyć historię naszej stolicy za pomocą tych pięknych kafelkowych malowideł - wyjaśnia Maria Pinto de Matos, dyrektor Narodowego Muzeum Azulejo w Lizbonie.

Wycieczki śladami azulejo nie ograniczają się tylko do pokazywania starych kafelkowych malowideł, z których wiele sięga XVII i XVIII wieku, ale również prezentacji współczesnych dzieł, powstałych głównie z okazji Expo zorganizowanego w Lizbonie w 1998 r.