Pielgrzymi z różnych stron świata przyjeżdżają tu trzynastego dnia każdego miesiąca. 13 maja 1917 roku 10-letniej Łucji, 9-letniemu Franciszkowi i 7-letniej Hiacyncie ukazała się Matka Boska w fatimskiej dolinie Cova de Iria. "Piękna Pani" zaleciła dzieciom modlitwę z różańcem, a także przekazała "tajemnicę fatimską". Podobne objawienia powtarzały się przez kolejne pięć miesięcy, aż do października.

Reklama

Pierwszą skromną kaplicę zbudowano w Fatimie dwa lata po objawieniach i nazwano ją Kaplicą Objawień. Przed niewielkim budynkiem stoi posąg Matki Bożej w koronie ozdobionej perłami i szlachetnymi kamieniami.

Z każdym rokiem do Fatimy przybywa coraz więcej pielgrzymów. Dlatego w 2007 zakończono prace nad Bazyliką Trójcy Przenajświętszej zbudowanej na planie koła, w której mieści się ponad 8500 osób. W sanktuarium codziennie odprawiane są w różnych językach msze święte. Najbardziej zjawiskowe są jednak letnie procesje ze świecami, które zawsze odbywają się po zmroku.

Fatima jest miejscem, gdzie kontakt z Bogiem na pewno można przeżywać w sposób bliższy i intensywniejszy. Tajemnica tkwi nie tylko w objawieniach, ale i w ich splocie z najnowszą historią Kościoła; nawet i w przypadku kuli wystrzelonej przez zamachowca do Jana Pawła II, dzisiaj będącej częścią korony figury fatimskiej. Tam można poczuć moc wiary i energii ogromnej rzeszy pielgrzymów kierujących swoje prośby do i za pośrednictwem Matki Boskiej Fatimskiej do Boga. To jedno z najbardziej przepełnionych duchowością miejsc w Europie - mówi Piotr Kruczek, pilot wycieczek.

Na turystycznej mapie osób udających się w podróż do Fatimy nie może zabraknąć wioski Aljustrej. To właśnie tam znajdują się domy Łucji, Franciszka i Hiacynty, a w nich meble, przedmioty, którymi posługiwali się na co dzień oraz zdjęcia dzieci.

Atrakcją bez wątpienia jest też Museu de Cera, czyli Muzeum Wosku, w którym zobaczyć możemy 31 scen obrazujących objawienia fatimskie. Cena biletu to 7,5 euro dla dorosłych i 4,5 euro dla dzieci w wieku 7-12 lat.

Fatima to niewielkie miasteczko, które rozwija się głównie dzięki turystom ciekawym architektury miasta i jego walorów sakralnych. Najwięcej osób odwiedza miejscowe sanktuaria 13 maja i 13 października, czyli w rocznicę pierwszego i ostatniego objawienia. Wtedy do miasta przyjeżdża nawet 100 tys. osób.