W ramach projektu "Lisbon City Runners" turyści mogą od wiosny odwiedzać zabytkowe części portugalskiej stolicy w grupie biegaczy, prowadzonych przez profesjonalnego przewodnika. Oryginalne zwiedzanie zaczyna się na przylegającym do lizbońskiej starówki Placu Rossio.

Reklama

Wprawdzie najlepszą porą do biegania w Lizbonie jest godzina piąta po południu, ale zazwyczaj sugerujemy naszym klientom rozpoczęcie zwiedzania o poranku, zwykle o 7:30. Pora ta jest dogodna z uwagi na mały ruch miejski - wyjaśnił Pedro Vieira, jeden z biegających przewodników.

Niecodzienna "przebieżka" po Lizbonie, która kosztuje od 16 do 35 euro, zaczyna się rozgrzewką... w kawiarni. Zazwyczaj jest to "Cukiernia Szwajcarska" przylegająca do Placu Rossio, gdzie przybyli turyści mogą zjeść skromne śniadanie i napić się kawy.

W czasie "bieganego" zwiedzania Lizbony grupa turystów zatrzymuje się czterokrotnie. Kilkuminutowy postój służy nie tylko chwilowemu odpoczynkowi i uzupełnieniu płynów, ale również stanowi dla przewodnika doskonałą okazję do opowiedzenia grupie o historii miasta.

Standardowa trasa zwiedzania biegnie przez Rua Augusta w kierunku Alfamy, gdzie przewodnik opowiada o zniszczeniach jakich dokonało trzęsienie ziemi w 1755 r. i odbudowie tej dzielnicy. Każda mijana dzielnica ma swoją ciekawostkę, którą prowadzący dzieli się z biegaczami w trakcie postoju.

Reklama

Podczas 9-kilometrowej trasy turyści mają okazję zobaczyć również Bairro Alto, Baixę, Jardim de Sao Pedro de Alcantara oraz Principe Real, a następnie najdroższą ulicę Portugalii - Avenidę da Liberdade.

Staramy się organizować grupy biegaczy nie większe niż 5-osobowe. Jeśli chętnych jest więcej dzielimy je na dwie i każda ma swojego przewodnika, który nie tylko opowiada o mieście, ale również liczy czas uzyskany przez uczestników przebieżki. Z doświadczenia wiem, że im mniejsza grupa, tym lepiej utrzymać równe tempo, dobre dla wszystkich - wyjaśnia Pedro Vieira.

O tym, że nietypowe zwiedzanie ma wiele wspólnego ze sportem świadczy fakt, że po zakończeniu biegu wyniki czasowe każdego z uczestników wysyłane są na jego skrzynkę e-mailową z zaproszeniem do... kolejnej przebieżki turystycznej.