Japonia - Święto światła i lampionów

Reklama

Japoński festiwal Yamaga Toro Matsuri jest jednym z najbardziej znanych świąt światła na świecie. Odbywa się co roku w połowie sierpnia w mieście Kumamoto, nazywanym nie bez powodu „Ziemią Ognia”. Dla Japończyków jest to bardzo ważne wydarzenie, które upamiętniać ma sposób, w jaki mieszkańcy wiele wieków temu uratowali swojego cesarza. Przez gęstą mgłę władca miał zgubić drogę, a na ratunek ruszyli mu miejscowi, trzymający w rękach pochodnie i latarnie. Współcześnie świętuje się, organizując niesamowite pochody kobiet i mężczyzn ubranych w antyczne japońskie stroje. Wszyscy uczestnicy niosą w rękach lampiony, a ich marszowi towarzyszą pokazy tańca i tradycyjna muzyka. Całość robi niesamowite wrażenie. Obchody i zabawa trwają aż do świtu! Warto obejrzeć także fantastyczny pokaz sztucznych ogni, który kończy pierwszy dzień festiwalu.

Szkocja – Festiwal teatralny

Stolica Szkocja nazywana bywa często „miastem festiwali”, co doskonale oddaje ilość imprez kulturalnych, które mają miejsce w tym mieście. Najpopularniejszym wydarzeniem jest Festiwal Teatralny odbywający w sierpniu. Wówczas aż na trzy tygodnie Edynburg staje się światową stolicą sztuk wizualnych. Co ciekawe, na całą imprezę składa się kilka niezależnych przeglądów, dlatego też można spodziewać się po niej przede wszystkim różnorodności. Z jednej strony, podziwiać można sztuki najlepszych teatrów i reżyserów z całego świata, z drugiej, nie zabraknie też mniej tradycyjnych inicjatyw. Performanse, eksperymentalne przedstawienia, pokazy muzyczne, kabaretowe i taneczne to tylko niektóre atrakcje, w których można wziąć wówczas udział. Jedną z najbardziej znanych imprez jest Fringe, czyli festiwal, w ramach którego każdy może zaprezentować swoje umiejętności. Przede wszystkim jednak, spora część wydarzeń podczas letniego festiwalu teatralnego odbywa się na świeżym powietrzu, m.in. na Royal Mile. Jest to więc fantastyczna okazja, żeby poznać Edynburg, w dodatku w tak ciekawej, artystycznej odsłonie.

Dania – Kopenhaga Cooking

Jeżeli nigdy nie braliście udziału w festiwalu kulinarnym, Kopenhaga Cooking to świetny wybór na przetarcie szlaków. Impreza jest jednym z najpopularniejszych wydarzeń w stolicy Danii i co roku w sierpniu ściąga tutaj ponad 100 tysięcy miłośników pysznego jedzenia. Łasuchów skuszą na pewno liczne degustacje i pokazy, podczas których można spróbować tradycyjnych skandynawskich dań przygotowanych z regionalnych produktów. Jeżeli natomiast chcielibyście podszkolić swoje umiejętności w kuchni, możecie zdecydować się na udział w warsztatach. Pod okiem najlepszych kucharzy nauczycie się przepisów i nieznanych trików kulinarnych. Organizatorzy bardzo dbają o to, żeby oferta imprezy była różnorodna i przyciągnęła jak najwięcej odwiedzających. dlatego też wybierać można wśród szkoleń i pokazów z wielu paneli tematycznych.

Reklama

Francja – Projekcje pod gołym niebem

Wybierając się w sierpniu do stolicy Francji, warto sprawdzić harmonogram cyklicznej imprezy Cinema au Clair de Lune. W ramach festiwalu będziecie mieli okazje cieszyć się najlepszymi dziełami kinematografii pod gołym niebem. Pokazy odbywają się w najpiękniejszych i najbardziej znanych miejscach Paryża, przede wszystkim w parkach i nad Sekwaną. Wybór prezentowanych filmów jest nieprzypadkowy. Podczas przeglądu będziecie mieli okazję obejrzeć obrazy, których autorzy uczynili francuską stolicę głównym bohaterem. Projekcja może więc stać się wspaniałym wstępem do zwiedzania miasta. Z jednej strony pozwala to zupełnie inaczej spojrzeć na paryskie zabytki i atrakcje, a z drugiej może podsunąć niebanalne pomysły na wycieczki po miejscach, o których nie znajdziecie ani słowa w przewodnikach.

Z tanimi lotami, np. do Japonii możecie zdecydować się na podróż na dowolny z festiwali, w nawet najbardziej odległym zakątku świata.