Chorwacja

Reklama

O urokach Chorwacji nikogo nie trzeba przekonywać - od wielu lat doceniają je podróżnicy, artyści i filmowcy. Jeden z najpiękniejszych regionów kraju to Peljesac. Półwysep położony jest na północ od Dubrownika i świetnym pomysłem będzie połączenie wakacji tutaj z wizytą w tym mieście, do którego możecie udać się z Tanimi lotami. Chorwacki cypel słynie przede wszystkim ze swoich niesamowitych winnic, które nie tylko produkują znane na świecie trunki, ale także nadają okolicy naprawdę niesamowitego charakteru. Uroki tej części Dalmacji najlepiej jest podziwiać z trasy spacerowej, łączącej miejscowości Viganj i Orebic. Przebiega ona przez urocze wsie, przy stokach porośniętych winoroślą, pięknych plażach i zabytkach, m.in. klasztorze Franciszkanów. Wielbiciele górskich wędrówek mogą odwiedzić natomiast tutejsze pasmo Sveti Ilija, gdzie wyznaczone zostały szlaki o różnym poziomie trudności. Półwysep oferuje także świetne warunki do uprawiania windsurfingu i innych sportów wodnych.

Czechy

Jeżeli macie ochotę wypocząć wśród malowniczych winnic, a jednocześnie chcielibyście wybrać miejsce, w którym poznacie nieznaną sobie dotąd kulturę, idealnym celem podróży dla Was będą czeskie Morawy. Piękna kraina kryje niesamowite krajobrazy i zabytki. Najciekawsza pod tym względem jest jej południowa część, która stara się jak najlepiej zadbać o swoich gości. Przede wszystkim, chociaż region staje się przedmiotem coraz większego zainteresowania, nie zatracił pod żadnym względem swojego dawnego kolorytu, a wręcz stara się go wzmacniać. Nawet ci, których nudzą wizyty w skansenach, na pewno będą niezwykle zaintrygowani, kiedy zobaczą, że tutejsi mieszkańcy do dziś na co dzień korzystają ze strojów ludowych. W dodatku, bardzo tradycyjny charakter ma tu także produkcja wina, dzięki czemu jest ono naprawdę wyjątkowe. Rozrywkę na Morawach zapewniają liczne imprezy kulturalne, przede wszystkim festiwale muzyczne. Najbogatszą ofertą tego typu wydarzeń może poszczycić się miejscowość Znojmo. Miasteczko znajduje się na popularnej trasie rowerowej - Morawskiego Szlaku Winiarskiego, który łączy najpiękniejsze zabytki tej części Czech.

Węgry

Wyprawa na Węgry to dobra okazja, żeby wypocząć w znacznie cieplejszym niż polski klimacie, a jednocześnie świetnie się bawić. Dla tych, którzy chcieliby podczas podróży podążać szlakiem lokalnych winnic, doskonałym wyborem będą okolice Balatonu, znacznie rzadziej kojarzony z taką formą turystyki niż znany Tokaj. Region ten słynie nie tylko z pięknych widoków i walorów uzdrowiskowych, ale także właśnie z produkowanych tutaj trunków, z którymi związana jest cała kultura. Żeby się o tym przekonać, najlepiej jest udać się do Badascony. Na krainę składa się kilka niewielkich miasteczek z wieloma tradycyjnymi winnicami, co już samo w sobie sprawia, że jest tu bardzo malowniczo. Dodatkowo, uroku nadaje także położenie przy najwyższym wygasłym wulkanie w okolicy. Wszystkie te widoki można podziwiać z licznych tras spacerowych i rowerowych. Najważniejszym czasem w roku jest tutaj sierpień i wrzesień, czyli okres winobrania. Jak można się domyślić, dla miejscowych zaczyna się wówczas najprawdziwszy karnawał, kiedy świętują oni skończone żniwa. Festiwale i inne imprezy to wspaniała okazja, żeby przekonać się, jak różne mogą być tutejsze wina. Nie można zapomnieć, że ta część Węgier oferuje także wiele innych rozrywek - od korzystania ze spa i basenów termalnych, przez bogatą ofertę sportów wodnych, po zwiedzanie tutejszych zabytków.