Nieznana Czarnogóra

Reklama

Piękna, choć nieduża Czarnogóra jest szczególnie popularna dzięki swojemu adriatyckiemu wybrzeżu, jednak nie zapominajcie o niej w sezonie zimowym – ten górzysty kraj to też całkiem niezły cel narciarskich wypadów. Chociaż lokalna infrastruktura wciąż się rozwija, by dorównać europejskim standardom, to należy pamiętać – tutejsze strome ściany i wysokie szczyty mogą konkurować swoją urodą z Alpami. Tym jednak, co przechyla szalę na rzecz Gór Dynarskich, jest cena – ze skipassami i opłatami za nocleg wielokrotnie mniejszymi od tych na zachodzie Europ – Czarnogóra zdecydowanie wygrywa.Tanie loty do Czarnogóry można znaleźć nawet za około 500 zł w dwie strony! Należy też wspomnieć o śniegu, który pokrywa stoki tutejszych gór przez nawet 120 dni w roku.

Nieduże miasteczko Žabljak leży 170 km od Podgoricy i sam przejazd tutaj można uznać za jedną z atrakcji podróży. Jeśli wybieracie się większą grupą, to dobrym pomysłem będzie wzięcie taksówki ze stolicy, gdyż autobusy nie zawsze odjeżdżają zgodnie z rozkładem. Prowadzenie samochodu krętymi drogami Gór Dynarskich w zimie jest opcją jedynie dla najodważniejszych. Samo miasteczko jest raczej skromnym ośrodkiem, jednak znajdziemy tu kilka restauracji serwujących pyszną, lokalną kuchnię oraz bazę noclegową i narciarską. Nocleg można znaleźć już za 30-40 zł za noc.

Reklama

Najbliżej miasta znajduje się krótki, 800-metrowy stok Javorovača – jeśli szukacie mocniejszych wrażeń, powinniście udać się do oddalonego o 5 km od miasteczka ośrodka Savin kuk leżącego na zbocza góry o tej samej nazwie. Niedawno zrewitalizowany Savin kuk to prawdziwa gratka dla narciarzy, sam stok ma długość 3500 metrów długości i kilka wyciągów narciarskich, w tym jednym przeznaczony dla najmłodszych sportowców. Znajdziecie tutaj też dwie trasy biegowe.

Tradycje narciarskie Serbii

Historię serbskiego narciarstwa na długo przerwał okres rozpadu Jugosławii i związanych z nim wojen. Dziś jednak serbskie kurorty zimowe wracają do łask. Najważniejszym z punktu widzenia amatorów białego szaleństwa pozostaje stacja narciarska w Parku Narodowym Kopaonik. Ten imponujący masyw górski jest obszarem o ciekawej historii – znajdziecie tu wiele średniowiecznych twierdz, górskich klasztorów, starożytnych ruin i opuszczonych kopalń. Kopaonik oferuje światowej klasy warunki narciarskie.

Największą zaletą tego zimowego kurortu jest jego zwarta zabudowa – wszystkie hotele, restauracje i sklepy znajdują się w niedalekiej odległości. Warto spróbować lokalnej kuchni i wychylić kieliszek serbskiej rakiji w której z kameralnych knajp. Kopaonik ma do zaoferowania 60 km tras narciarskich i aż 28 wyciągów, z czego jeden gondolowy dla 8 pasażerów. Poza ratrakowanymi i dośnieżanymi stokami znajdziecie też mnóstwo malowniczej przestrzeni do uprawiania narciarstwa pozatrasowego i leśnego. Nie brakuje też szlaków do biegów narciarskich. Narciarze i snowboardziści, zarówno początkujący jak i zaawansowani, przeżyją tu niezapomniane chwile, a wszystko to za 1/2 ceny wyjazdu do Francji, Szwajcarii czy północnych Włoch. Wystarczy znaleźć Tanie loty do Belgradu, by cieszyć się narciarskimi feriami.

Reklama

Kopaonik to nie jedyny ośrodek narciarski w Serbii. Jeśli wolelibyście spędzić urlop w bardziej kameralnych okolicznościach, to pojedźcie na narty do Tornika lub kurortu Stara Planina. Chociaż mniejsze, to obie miejscowości są tańsze od Kopaonika, który już jest atrakcyjny cenowo. To dobry cel dla odważnych podróżników, którzy szukają czegoś więcej, niż tylko wygody popularnych kurortów.

Bułgarskie Bansko

Nie da się opowiedzieć o sportach zimowych w Bułgarii, nie mówiąc o kurorcie Bansko. Wielomilionowe inwestycje uczyniły tę miejscowość jedną z najlepiej i najnowocześniej rozbudowanych ośrodków narciarskich w regionie. Z sezonem trwającym od grudnia do maja, 75 km tras narciarskich, snowparkiem, 15 wyciągami oraz bogatą ofertą apres ski Bansko jest perłą w koronie bułgarskich kurortów zimowych. Ze względu na łagodny charakter większości tras podróż tutaj jest szczególnie polecana początkującym i średnio-zaawansowanym narciarzom i snowboardzistom. Znajdziecie tu wiele profesjonalnych szkółek narciarskich, gdzie lekcje prowadzone są w kilku językach. Fani ekstremalnych sportów zimowych mogą spróbować jazdy na skuterze śnieżnym, heli-skingu czy palalotniarstwa.