Na mocy niedawnej decyzji resortu kultury utworzony został Park Archeologiczny Koloseum. Ogłoszono konkurs na stanowisko jego dyrektora. Będzie on kierować obiektem odwiedzanym rocznie przez ponad 6 milionów turystów.

Coraz pilniejszym wyzwaniem, przed jakim też stanie nowy szef zabytku, przypominają włoskie media, jest położenie kresu powtarzającym się aktom wandalizmu, dokonywanym przez zwiedzających. Do niszczycielskich wybryków dochodzi także dlatego, że amfiteatr Flawiuszów nie jest odpowiednio strzeżony i brakuje w nim strażników.

Reklama

Regularnie turyści zostawiają napisy na odnowionych niedawno murach; wydrapują je monetami, a nawet scyzorykami. Niektórzy z nich zatrzymywani są przez siły porządkowe.

W styczniu w ciągu doby doszło do dwóch incydentów. Na mury starożytnego amfiteatru wdrapało się dwóch turystów z Brazylii. Jeden z nich spadł i odniósł ciężkie obrażenia. Kilka godzin później w innym miejscu zabytku znaleziono wielkie czarne bazgroły. Po tych dwóch zdarzeniach urząd nadzoru nad Koloseum uznał, że konieczne są tam dodatkowe zabezpieczenia przed niszczycielami. Natychmiast przystąpiono do pracy nad nowym systemem bezpieczeństwa. Kiedy zostanie uruchomiony, jeszcze nie wiadomo.

Reklama

W lutym karabinierzy na gorącym uczynku zatrzymali turystkę z Francji, strażniczkę miejską spod Marsylii, która medalikiem wyryła swoje imię na jednej ze ścian. Zapłaci za jej odrestaurowanie.

W ciągu trzech ostatnich lat zanotowano kilkadziesiąt podobnych przypadków.

Nowy dyrektor Koloseum zostanie wybrany z dziesięciu wyselekcjonowanych przez ministerstwo najlepszych kandydatów. Jeśli wygra cudzoziemiec, będzie ósmym obcokrajowcem kierującym wielką placówką kultury we Włoszech. Siedmioro resort kultury powołał w 2015 roku.

Galerią Uffizi we Florencji kieruje niemiecki historyk sztuki Eike Schmidt. Dyrektorem słynnego neapolitańskiego muzeum sztuki Capodimonte jest Francuz Sylvain Bellenger.

Reklama

Szefem Pinakoteki w Mediolanie jest James Bradburne z Wielkiej Brytanii. Na czele Galerii Akademii we Florencji stoi Niemka Cecilie Hollberg, a Galerii Narodowej w Urbino - Austriak, Peter Aufreiter. Na stanowisko dyrektora parku archeologicznego w Paestum powołano Gabriela Zuchtriegela z Niemiec. Austriak Peter Assmann kieruje zaś Pałacem Książęcym w Mantui.