Valladolid - nie znasz? Żałuj! Poznaj serce Kastylii
1 Jednym z symboli prowincji Valladolid są niesamowite, monumentalne fortece, których powstawaniu sprzyjało górzyste ukształtowanie terenu. Do najbardziej znanych należy Zamek Penafiel (na zdjęciu). Został wzniesiony na samym początku XI wieku i stanowi przykład stylu nazywanego niemieckim gotykiem. Pokaźna i surowa budowla prezentuje się naprawdę groźnie! Miał on służyć obronie przed Maurami, ale pierwsza potyczka z najeźdźcą pokazała, że zamek nie był dobrze do tego celu przygotowany. Po tym, kiedy udało się go odbić po kilkudziesięciu latach, był on wielokrotnie przebudowywany - dodano nowe zabezpieczenia, mury i fosę. Obecnie w fortecy można zwiedzić także dawne komnaty dla rycerzy i zbrojownie. Przy Penafiel powstało bardzo malownicze miasteczko.
Shutterstock
2 Jeżeli podczas podróży po Hiszpanii zachwycały Was tutejsze miejskie place, zupełnie zamknięte dla ruchu samochodowego i całkowicie otoczone pięknymi budowlami, tym bardziej warto, abyście zajrzeli do Valladolid. To właśnie tutejszy Piaza Mayor stanowił wzór dla innych budowniczych w kraju. Dookoła placu przebiegają arkady budynków, z których najbardziej okazały jest Casa Consistoria, gdzie mieści się ratusz. Taki sposób organizacji przestrzeni sprawia, że na Piaza Mayor mogą odbywać się najróżniejsze imprezy i festiwale. Do najpopularniejszych wydarzeń w mieście należą pochody odbywające się w trakcie Wielkiego Tygodnia i Wielkanocy. Valladolid było jednym z pierwszych miejsc, w których rodziła się tradycja procesji z kolorowo ubranymi zakonnikami, których ogromne kaptury mają tylko niewielkie wycięcia na oczy.
Shutterstock
3 Valladolid pełne jest niesamowitych zabytków, przede wszystkim o charakterze sakralnym. Tutejsze kościoły są jednak tak imponujące, że zachwycą nawet tych, którzy zazwyczaj raczej stronią od tego typu sztuki. Przykładem może być Catedral de Nuestra Senora de la Asunción (na zdjęciu). To monumentalna katedra, robiąca ogromne wrażenie nawet pomimo tego, że nigdy nie została skończona. Bogato zdobiona fasada wraz z wielkością budynku sprawiają, że ciężko oderwać od niej oczy. Nic dziwnego - świątynię projektował Juan de Herrera, autora projektu Escorialu, czyli jednej z najbardziej imponujących budowli na świecie. Wśród zabytków w Valladolid warto przyjrzeć się tym, które reprezentują style właściwe tylko tej części świata. Przykładem może być renesans hiszpański, który odnajdziecie w budynku Pałacu Santa Cruz, czy tzw. styl izabeliński - przesadny w wykorzystaniu zdobień, ale nawiązujący do mauretańskiej przeszłości tych ziem.
Shutterstock