Nie tylko Angkor Wat. Zobacz azjatyckie świątynie jak z bajki
1
W sąsiadującym kraju Indonezji, Malezji, znajdują się Jaskinie Batu. Te ukryte w skałach miejsca kultu znajdują się zaledwie kilkanaście kilometrów od stolicy kraju, Kuala Lumpur. Każdego roku przybywa do nich około 1,5 miliona pielgrzymów wyznających hinduizm, ale większość robi to pod koniec stycznia w czasie święta Thaipusam. Do jaskiń prowadzi ponad 270 schodów, ale wejście dzieli się na kilka etapów, bo poszczególne świątynie znajdują się na różnych wysokościach. Wędrówkę rozpoczyna się u stóp ogromnego złotego posągu boga wojny Murugana, więc nie jest trudno dotrzeć na miejsce.
Wchodzenie po schodach nie jest nudne. Ludziom towarzyszom oswojone makaki, ale uważajcie na jedzenie – małpki nie krępują się wyrywać butelek czy torebek z jedzeniem. W samych świątyniach też żyją inne stworzenia – ptaki, ryby, żółwie i rzadkie pająki. Te ostatnie zamieszkują Ciemną Jaskinię. W Jaskini Sztuki znajduje się coś na kształt ogrodu zoologicznego. Właśnie tam można podziwiać wyjątkowo piękne, azjatyckie ptaki.
Shutterstock
2 Jedyny katolicki kraj tej części Azji, Filipiny, może poszczycić się niesamowitymi kościołami w stylu barokowym. Porozrzucane po całym kraju wybudowane zostały przez Hiszpanów podczas ich panowania kolonialnego na Filipinach. Miały umacniać na wyspach nie tylko wiarę, lecz także pozycję kolonizatorów. W 2003 roku na listę światowego dziedzictwa UNESCO zostały wpisane cztery kościoły: w Manili, Santa Maria Ilocos Sur, Paoay Ilocos Norte i Miagao. Swą niezwykłość zawdzięczają połączeniu barokowego, europejskiemu stylu z wykorzystaniem lokalnych materiałów oraz współpracy mistrzów chińskich i filipińskich. Polecamy zwłaszcza Paoay. Naprawdę trudno dopatrzeć się w porośniętej roślinnością świątyni znanego z Europy baroku, ale miejsce robi wrażenie.
Shutterstock
3
W poszukiwaniu wielu pięknych świątyń warto udać się do krajów z kręgu kultury buddyzmu therawada – Laosu, Birmy, Kambodży i Tajlandii. Znajdziemy tam mnogość wspaniałych obiektów. W krajach tych na przestrzeni lat mieszały się wierzenia buddaistyczne i hinduistyczne co odcisnęło swe piętno na niesamowitej sakralnej architekturze.
W Kambodży znajduje się jedna z najsłynniejszych i według wielu, najpiękniejsza świątynia na świecie i mitologia wykuta w kamieniu – Angkor Wat. Wzniesiona została w pierwszej połowie XII wieku w nieistniejącym już mieście Angkor, stolicy dawnego Imperium Khmerskiego. Kompleks świątynny zajmuje ponad 2 km2 i otaczają go wysokie mury. Jednym z najpiękniejszych elementów architektury Angkor Wat są płaskorzeźby ciągnące się prawie 900 m, przedstawiające sceny z eposów – Dziejów Ramy, Opowieści o walce Bharatów oraz sceny z historii Khmerów. Najwyższa z wież ma 65 m wysokości. Świątynią powstała jako miejsce kultu hinduskiego boga Wisznu. Potem, nie na długo, została przemianowana na budowlę buddyjską, aby po pewnym czasie znów stać się świątynią hinduizmu. Wielką popularnością cieszy się zwiedzanie Angkor Wat podczas wschodu słońca. Ponoć wygląda wtedy najbardziej majestatycznie, a wieże wspaniale odbijają się w pobliskim jeziorze.
Shutterstock
4 W Laosie kultura buddyjska jest bardzo głęboko zakorzeniona, a świątyń buddyjskich można znaleźć bez liku. Tą szczególnie godną uwagi jest świątynia Pha That Luang mieszcząca się w stolicy kraju, Vientianie. Usytuowana w centrum miasta, przykuwa wzrok swoją złotą elewacją. Jest to nie tylko najważniejsza świątynia buddyjska w Laosie, lecz także narodowy symbol niepodległości i suwerenności. W polskojęzycznych przewodnikach można zleźć ją pod nazwą Wielka Święta Stupa. Na tle nieba wygląda zachwycająco i pozwala odetchnąć od zgiełku miasta.
Shutterstock
5
W Birmie odnajdziemy Shwedagon. Ta buddyjska świątynia liczy sobie około 2500 lat i została wybudowana w Rangunie – dawnej stolicy tego państwa. Jest to jedna z najbogatszych świątyń na świecie. W całości pokryta jest listkami złota a na koronie zwieńczającej świątynie znajduje się 4351 małych diamentów oraz jeden ogromny 76-karatowy. Zdecydowanie jest to jedna z ważniejszych świątyń buddyjskich do której pielgrzymują wszyscy wyznawcy nauk Buddy.
Będąc dłużej w Birmie, warto udać się w głąb kraju, aby zobaczyć chyba najbardziej widowiskowe miejsce ze wszystkich prezentowanych – kompleks świątynny w Bagan (Pagan). W tym starożytnym mieście znajduje się łącznie 2230 buddyjskich świątyń, pagód i klasztorów tworzących obecnie obszar archeologiczny. Birmańczycy uważają, że najważniejsze są cztery świątynie: Gawdawpalin, najbardziej elegancka, najpiękniejsza Ananda, najwyższa Thatbyinyu, oraz największa Dhammayangyi. Polecamy wejście na szczyt jednego ze wzgórz, żeby ogarnąć w jednym spojrzeniu setki pagód i świątyń rozrzuconych po malowniczej, zielonej krainie.
Shutterstock
6 W Tajlandii miejscem zasługującym na szczególną uwagę jest współczesna hinduistyczno-buddyjska świątynia Wat Rong Khun znana w Polsce pod nazwą Biała Świątynia. Znajdująca się ona w miejscowości Chiang Rai na północy kraju. Jej budowę rozpoczęto w roku 1997 i nie jest ona jeszcze w pełni ukończona. Jej twórca czerpie głębokie natchnienie z nauk Buddy, zamieszcza wiele symboli religijnych i świeckich, ale nam chodzi o wrażenie jakie robią budowle – ażurowy marmur wygląda jak rzeźba w śniegu. Na koniec niespodzianka: zobaczycie tam postaci z Matrixa, Gwiezdnych Wojen czy Hello Kitty… Jak to interpretować? Tego musicie dowiedzieć się na miejscu. Wystarczy skorzystać z Tanich lotów do Tajlandii, by poznać ten przyjazny, fascynujący kraj.
Shutterstock
7
W samym Hanoi, stolicy Wietnamu, znajduje się około 180 budynków sakralnych. Wśród z nich na szczególną zasługuje uwagę Świątynia Literatury (Van Mieu). Wybudowano ją w 1070 roku i od początku była miejscem rozkwitu wietnamskiej kultury. Z czasem stała się też pierwszym wietnamskim uniwersytetem. Stworzono ją, inspirując się chińskim kompleksem świątynnym w Qu Fu, miejscem kultu Konfucjusza. Oddzieleni od świata uczniowie, czy też studenci, otrzymywali bardzo klasyczne wykształcenie w duchu konfucjańskim. Tak klasyczne, że w pewnym momencie zdobyta tak wiedza przestała się nadawać do rządzenia krajem.
Świątynia jest odgrodzona od miasta 2-metrowym murem i składa się z wielu pawilonów. Architektura harmonijnie współgra z otaczającą ją przyrodą. Miejsce jest bezpretensjonalne i idealne do spokojnego odpoczynku. To także popularne miejsce randek i sesji fotograficznych (zwłaszcza ślubnych). Jest to zdecydowanie obowiązkowy punkt do zwiedzenia podczas pobytu w Wietnamie.
Shutterstock