Bez wątpienia do najbardziej znanych zabytków historycznych w Niemczech należy zaliczyć Bramę Brandenburską. Zaprojektowana przez słynnego niemieckiego architekta Carla Gottharda Langhansa, stanowi symbol stolicy Niemiec – Berlina. Będąc w Berlinie, nie należy zapomnieć o takich miejscach jak Alexanderplatz, Reichstag czy Wyspa Muzeów, które co roku przyciągają tłumy turystów, a także o odwiedzeniu położonego w niedalekiej odległości Poczdamu. Ta stolica landu Brandenburgia może poszczycić się wspaniałymi ogrodami i pałacami, które powstawały prawie przez 300 lat. Cały teren stanowił niegdyś siedzibę władców Prus i Brandenburgii. Najważniejsze znaczenie odgrywa Pałac Sanssouci, którego nazwa w dosłownym tłumaczeniu oznacza „bez zmartwień”.

Reklama

Kolejny zabytek, którego nie można pominąć podczas wizyty w Niemczech to zbudowany w latach 1711–1728 zespół architektoniczny Zwinger. Położony w samym centrum Drezna, zaliczany jest do budowli barokowych o największym znaczeniu w Europie z niezliczoną ilością pawilonów, egzotycznych roślin i zachwycających fontann. W niedalekiej odległości od Drezna położony jest Lipsk oferujący przybywającym do niego turystom takie atrakcje jak największy dworzec kolejowy w Europie – Hauptbahnhof czy Deutsche Bücherei- biblioteka narodowa założona w 1912 r.

Kierując się bardziej na południe godny polecenia jest położony w Bawarii zamek Neuschwanstein. Najłatwiej dotrzeć do niego przy okazji wizyty w Monachium. Neuschwanstein (dosł. Nowy Łabędzi Kamień) to najpopularniejszy zamek w Niemczech, który co roku odwiedza ponad milion turystów. Do jego popularności częściowo przyczyniły się bajki Disneya, a także stworzenie jego wiernej kopii w parku rozrywki Disneyland.

Następny na liście miejsc godnych uwagi w Niemczech jest Baden-Baden. Ta urokliwa miejscowość, w której czas od wielu lat stoi w miejscu, zachwyci przede wszystkim wielbicieli luksusu. Z pewnością nie jest tu tanio, ale na turystów czeka całą masa atrakcji w stylu belle epoque, m.in. wspaniały gmach opery, zespół parkowo-ogrodowy, kasyna i niezliczone restauracje, renomowane butiki i sklepiki. Baden-Baden przyciąga gwiazdy z pierwszych stron gazet, które chcą pokazać się w tym słynącym z prestiżu uzdrowisku. Będąc w Stuttgarcie nie sposób ominąć wspaniałego muzeum Porsche, gdzie można zobaczyć ponad 80 modeli sportowych samochodów.

Podróżując po Niemczech nie można również pominąć leżącego przy granicy z Belgią i Holandią Akwizgranu. Katedra w Akwizgranie urosła do rangi jednej z najważniejszych w Niemczech i rozsławiła stosunkowo niewielkie miasto na całą Europę. Wzniesiona w IX wieku kryje w sobie relikwie z Ziemi Świętej, a także jest miejscem spoczynku Karola Wielkiego.

Reklama

Na liście miejsc wartych zobaczenia obowiązkowo powinny się jeszcze znaleźć: zamek w Heidelbergu, katedra we Freiburgu, Schwarzwald, wyspy na Jeziorze Bodeńskim – Mainau i Reichenau, miasto portowe Hamburg i wiele innych. Nawet dotychczas kojarzone tylko z przemysłem ciężkim Zagłębie Ruhry od niedawna wykorzystywane jest w turystyce.

Każdy Bundesland oferuje swoim turystom unikalną historię, architekturę i krajobrazy. Na terenie Niemiec położonych jest aż 37 obiektów i miejsc przyrodniczych, które znajdują się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Nieskończona ilość zamków, klasztorów; malownicze krajobrazy, różnorodność festiwali, imprez kulturalnych i możliwości zakupowych... To wszystko sprawia, że Niemcy oferują niezapomniany pobyt najbardziej wymagającym turystom.