Przeciętny polski urlopowicz zarezerwował swój nocleg średnio 8 dni przed wyjazdem. Jak się okazuje, najwięcej osób planowało swój wypoczynek zaledwie 2 dni wcześniej - jest to ponad 6,6 proc. spośród wszystkich użytkowników szukających noclegu na okres wakacyjny. Spora liczba planowała go także 3-4 dni wcześniej - łącznie 9,8 proc.

Reklama

Z niewielkim wyprzedzeniem dokonywane były rezerwacje zwłaszcza na przełomie lipca i sierpnia oraz przed długim weekendem sierpniowym. Z pewnością duży wpływ na ten fakt miała sprzyjająca pogoda - decyzje o wyjeździe były podejmowane bardzo często spontanicznie - twierdzi Mateusz Goliat, ekspert Noclegowo.pl

Wbrew pozorom, Polacy nie wyjeżdżali na długo. 21,8 proc. osób zarezerwowało nocleg podczas wakacji tylko na 4 dni. 17,3 proc. zdecydowało się na urlop 5-dniowy, a 15,4 proc. wybrało wypoczynek 3-dniowy. Mniejsza część obrała wyjazd 2-dniowy (7,7 proc.,) oraz 6-dniowy (9 proc.). Na relaks 7-dniowy lub dłuższy postanowiło wyjechać 28,8 proc. Polaków.

Reklama

Najpopularniejszy Gdańsk i Zakopane

Niesłabnącym zainteresowaniem wśród miejscowości nadmorskich cieszy się Gdańsk - 9,2 proc. użytkowników serwisu właśnie tam szukało noclegu podczas wakacji. Podobną tendencję wykazuje Zakopane, które wciąż przoduje w zestawieniu miejscowości górskich - 8,8 proc. Wśród miejsc, które Polacy odwiedzali najczęściej w trakcie wakacji 2019, można znaleźć także Łebę, Świnoujście, Sopot, Ustkę, Kołobrzeg, Międzyzdroje czy Karpacz.

Ceny noclegu wzrosły

Reklama

Statystyczny Polak średnio za nocleg w kraju zapłacił 79,1 zł. W porównaniu do roku 2018 cena ta wzrosła średnio o 7,7 proc. W zależności od wybranego kierunku koszty te wahały się od 35,1 zł w Sromowcach Wyżnych do nawet 125,3 zł w Sopocie. W najpopularniejszym Gdańsku cena noclegu wynosiła podczas wakacji średnio 101,5 zł, natomiast w Zakopanem było to 73,9 zł.

Najpopularniejsze kwatery prywatne

Tego lata większość polskich turystów zdecydowała się na wynajęcie pokoju w kwaterze prywatnej - jest to 35,8 proc. spośród Polaków spędzających urlop w kraju. Co ciekawe, coraz większym zainteresowaniem co roku cieszą się apartamenty - 31,9 proc. Dużo rzadziej natomiast Polacy decydują się na rezerwacje w pensjonacie - 8,6 proc. lub domkach letniskowych - 8 proc.

Najważniejsza jest lokalizacja

Bez wątpienia można stwierdzić, że jednym z najważniejszych czynników, który decyduje o wyborze noclegu, jest oczywiście lokalizacja. Rezerwując nocleg, co czwarty użytkownik dopytywał o takie aspekty jak pobliskie atrakcje, w których można ciekawie spędzić czas w razie np. niepogody lub restauracje - zwłaszcza wtedy, gdy obiekt nie posiadał w ofercie wyżywienia.

Polacy narzekają na brud i zachowanie gospodarzy

Na portalu Noclegowo.pl każdego dnia, zwłaszcza w ciągu wakacji, można przeczytać wiele nowych opinii dotyczących noclegów. Wśród nich można znaleźć wiele pozytywnych komentarzy, ale pojawiają się również te negatywne. Na co najczęściej narzekali Polacy podczas tego lata? Zdecydowanie na stan czystości obiektu noclegowego oraz zachowanie właściciela obiektu noclegowego. Często możemy przeczytać także o niedziałającym Wi-Fi czy braku żaluzji lub zasłon w oknach. Nie brakuje też negatywnych opinii dotyczących za głośnych drzwi czy nawet zepsutych zabawek dla dziecka. Można zatem zauważyć, że Polacy dokładnie oceniają obiekt, w którym nocują oraz zwracają uwagę na wiele szczegółów podczas wakacyjnego odpoczynku.