Jourova oświadczyła, że takie stanowisko zostało przyjęte przez komisarzy m.in. z powodu obecnej sytuacji w sektorze turystycznym, który odpowiada za ok. 10 proc. wypracowywanego w Unii PKB i pośrednio lub bezpośrednio daje pracę 27 milionom ludzi.

Reklama

Komisja szacuje, że turystyka może w tym roku utracić przynajmniej 50 proc. swoich obrotów. Niektóre regiony w Europie będą bardziej dotknięte niż inne, szczególnie te na południu Europy - zaznaczyła.

Jourova powiedziała, że przed branżą turystyczną stoją liczne wyzwania, w tym te dotyczące utrzymania płynności finansowej i poziomu zatrudnienia oraz zaufania konsumentów.

Dodała, że ważne jest, aby w zgodzie z regulacjami dotyczącymi praw pasażerów rozwiązać kwestię wykorzystania voucherów podróżnych wydawanych za anulowane podróże lotnicze.

Jak zapewniła Jourova, w KE trwają prace nad uregulowaniem tego problemu, w których niezbędne będzie zachowanie równowagi między prawami pasażerów a płynnością finansową branży lotniczej.

Wiceszefowa KE podkreśliła, że restrykcje w podróżowaniu w UE muszą być szybko zniesione, a w procesie tym należy uniknąć dyskryminacji ze względu na narodowość i wziąć pod uwagę sytuację epidemiczną. Uzupełniła, że w kolejnym kroku należy znieść ograniczenia związane z przekraczaniem wewnętrznych granic UE.