Decyzję parlamentu poparł wieczorem prezydent Marcelo Rebelo de Sousa, który krótko po głosowaniu izby podpisał dokument o wydłużeniu stanu wyjątkowego. Szef państwa przypomniał, że liczba dobowych zakażeń i zgonów jest najniższa od sierpnia, ale przestrzegł przed widmem kolejnej fali Covid-19.

Reklama

Podczas debaty w parlamencie członkowie rządu tłumaczyli, że przedłużenie obowiązywania stanu wyjątkowego oznacza, że w dalszym ciągu utrzymany też zostanie zakaz swobodnego przekraczania granicy z Hiszpanią. Jedyny wyjątek będzie stanowił najbliższy weekend, kiedy granice zostaną otwarte.

Zakaz podróży turystycznych

W czwartek wieczorem szef MSW Portugalii Eduardo Cabrita zapowiedział, że jego kraj wprowadzi od poniedziałku zakaz podróży turystycznych, który będzie obowiązywał w okresie Świąt Wielkanocnych. Dodał, że wzmocnione zostaną też kontrole na przejściach granicznych.

Reklama

W nadchodzącym tygodniu nie będą realizowane do Portugalii podróże turystyczne. Wyjątek będą stanowiły jedynie te, które muszą się odbyć w ramach wyższej konieczności - powiedział Cabrita, przypominając, że priorytetem dla rządu stało się obecnie masowe testowanie obywateli na Covid-19.

W czwartek gabinet Antonia Costy ogłosił, że rozpoczyna masowe testowanie swoich obywateli. Podczas najbliższych trzech tygodni badaniu testami antygenowymi ma zostać poddanych ponad 1 mln obywateli.