Stolica Holandii we włoskim klimacie?

Ze względu na położenie nad dwiema rzekami i 160 kanałami, które dzielą miasto na wiele małych wysp, Amsterdam przez wielu nazywany jest Wenecją Północy. Nazwa miasta również do tego nawiązuje: "dam" oznacza bowiem w języku holenderskim tamę. Amstel to z kolei jedna z rzek, nad którą jest położone.

Jak podróżować po Amsterdamie?

Reklama

Amsterdam daje wiele możliwości. Odnajdą się w nim osoby, które lubią spacery. Wiele miejsc znajduje się w niedalekiej odległości od siebie, nie ma więc problemu z pokonaniem dystansu pieszo.

Głównym środkiem transportu są jednak rowery (najpewniej jest ich w mieście więcej niż mieszkańców!). Dla każdego, kto chce się poczuć jak mieszkaniec tego miasta, taka rowerowa wycieczka będzie idealna. Miasto jest też dostosowane do rowerów, więc przemieszczanie się tym środkiem jest dobrym pomysłem, nawet jeśli jazda w tłumie innych rowerzystów może być nieco chaotyczna.

Osoby które jednak stawiają na komunikację miejską, powinny zaopatrzyć się w kartę OV-chipkaart – po jej doładowaniu można swobodnie podróżować metrem czy szybkimi tramwajami.

Reklama

Weekend w Amsterdamie – co zwiedzić w dwa dni?

City break to szybki, zazwyczaj weekendowy, intensywny wyjazd. Dwa dni w Amsterdamie można wypełnić atrakcjami po brzegi. Czego nie można ominąć?

Amsterdamskie kanały

Skoro Amsterdam jest Wenecją Północy, podczas weekendu w mieście nie może zabraknąć zwiedzania kanałów. Jak wspominaliśmy, jest ich aż 160. Najważniejsze z nich to Herengracht, Keizersgracht i Prinsengracht. Zostały wpisane w 2010 roku na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Plac Dam i pałac królewski

Zwiedzanie Amsterdamu nie może się obyć bez zobaczenia jego głównego placu nazwanego „Dam” (czyli „tama”). Jego najważniejszym punktem jest pałac królewski, który kiedyś był ratuszem. Uważany jest za jeden z najważniejszych zabytków w Holandii. Z racji tego, że jest jedną z siedzib rodziny królewskiej, nie zawsze jest dostępny dla zwiedzających. Koszty zwiedzania pałacu zaczynają się od ok. 60 zł.

Na placu znajduje się również Nationaal Monument upamiętniający ofiary II wojny światowej.

Westerkerk – protestancki kościół położony w zachodniej części miasta

Kościół ten został wybudowany w XVII wieku. Ma liczącą sobie 85 metrów wieżę, w której znajduje się najcięższy dzwon w Amsterdamie. Osoby bez lęku wysokości mogą na nią wejść, by podziwiać panoramę miasta z góry. Co ciekawe, w tym budynku został pochowany Rembrandt, jednak… nie wiadomo dokładnie gdzie.

Dom Anny Frank

Niedaleko powyższego kościoła znajduje się ważne historycznie miejsce – Dom Anny Frank. Na zapleczu domu Prinsengracht 263 ukrywała się podczas II wojny światowej rodzina Franków. Mała Anna w tym czasie pisała dziennik, który został później wydany na całym świecie. W sierpniu 1944 roku ktoś zdradził kryjówkę i rodzina została wywieziona do obozu – wojnę przeżył tylko ojciec.

Dzisiaj można zwiedzić zaplecze, a w innych pomieszczeniach domu znajduje się muzeum. To ważne miejsce na mapie Amsterdamu, tłumnie odwiedzane przez turystów.

China Town w Europie

W Amsterdamie znajduje się najstarsza chińska dzielnica Europy! Choćby dlatego warto do niej wstąpić. Oprócz restauracji, w których zjesz chińskie potrawy, możesz zwiedzić również największy chiński obiekt sakralny w Europie, czyli świątynię He Hua Tempel.