Śnieżka zimą – czy to dobry pomysł?

Śnieżka zimą, choć na pewno wymagająca, jest przy sprzyjających warunkach pogodowych dobrym pomysłem dla każdego, kto kocha górskie wędrówki.

To najwyższy szczyt Sudetów i Karkonoszy, znajdujący się na wysokości 1602 metrów n.p.m. Widoki rozpościerające się ze Śnieżki oraz nietypowy budynek obserwatorium meteorologicznego tam się znajdującego, sprawiają, że przyciąga wielu amatorów górskich wędrówek. I choć Sudety nie są górami wysokimi, to na zimową wędrówkę zdecydowanie warto się dobrze przygotować.

Reklama

Należy też dokładnie przemyśleć zabieranie na trasę dzieci zimą. Warunki się dynamicznie zmieniają, a trasa jest długa i dla małego człowieka może być bardzo uciążliwa.

Reklama

Jak dotrzeć zimą na Śnieżkę?

Po polskiej stronie dostępna jest kolejka na Kopę, dzięki której można znacznie przyśpieszyć wejście na szczyt. Po czeskiej stronie kolejka sięga na samą górę. Jednak dla osób, które nie chcą się wspomagać wyciągami, dostępne są trzy szlaki.

  • Szlak niebieski: najczęściej wybierany, najdłuższy, ale też najłatwiejszy. Rozpoczyna się od Świątyni Wang i trwa 4–5 godzin.
  • Szlak żółty: zaczyna się przy dolnej stacji wyciągu, a droga na śnieżkę zajmuje średnio 4 godziny. Jest dość łagodny, prowadzi przez schronisko Strzecha Akademicka.
  • Szlak czarny: najkrótszy, ale najtrudniejszy z najmniejszymi walorami krajobrazowymi. Wymagający, zimą polecany dla osób dobrze przygotowanych. Zajmuje średnio 3 godziny.

Jak się przygotować do wejścia na Śnieżkę zimą?

Przede wszystkim wejście na Śnieżkę zimą wymaga dobrej kondycji. Jeśli na co dzień unikasz aktywności fizycznej, wędrówka "z marszu" może być bardzo złym pomysłem. Warto więc kilka tygodni przed planowaną wycieczką zacząć się więcej ruszać – idealnie sprawdzi się bieganie, pływanie czy jazda na rowerze.

Kolejnym ważnym puntem jest strój. Zarówno w drodze na Śnieżkę, jak i na samym szczycie może być bardzo zimno i wietrznie. Dlatego też konieczne jest nałożenie ubrań, które będą trzymały temperaturę i szybko odprowadzały wilgoć. Najlepiej sprawdzą się trzy warstwy. Pierwsza to bielizna termoaktywna (w zimie idealnym zestawem będzie koszulka z długim rękawem oraz legginsy). Sprawdzą się także skarpetki np. z wełny merino. Następna warstwa to ciepły polar lub bluza typu softshell. Także spodnie muszą odpowiednio chronić przed zimnem i wiatrem – typ softshell lub hardshell nadadzą się idealnie. Ostatnią warstwą jest oczywiście kurtka z materiału izolującego od zimna. Konieczne są także rękawiczki (najlepiej dwie pary, gdyby jedna się zgubiła), komin, szalik i czapka.

Zimą na Śnieżce może być naprawdę ślisko. Dlatego zainwestuj w dobre buty trekkingowe. Dla bezpieczeństwa warto wziąć ze sobą również raki i kijki, aby jak najlepiej trzymać się powierzchni. Przydadzą się także stuptuty, czyli ochraniacze na spodnie i buty. Dzięki nim śnieg nie wpada do butów, unika się też przemoczenia.

Do plecaka zapakuj również przekąski, termos z gorącą kawą lub herbatą, latarkę, baterię, powerbank, mapę (telefony mogą źle reagować na tak niskie temperatury, nawet mapy offline mogą nie pomóc) i kurtkę przeciwwiatrową (może przydać się na szczycie).

Pamiętaj również o poinformowaniu bliskich, którym dokładnie szlakiem ruszasz. Zapisz w telefonie numer do GOPR-u (przyda się też na kartce w razie korzystania z nieswojego telefonu).