Kamionna w Małopolsce

Kamionna to góra położona w Beskidzie Wyspowym. Nazywana jest również Makowicą, Patrią lub Jeziernikiem. Jej wysokość wynosi 801 metrów nad poziomem morza. Północne stoki Kamionnej są bardzo strome i w całości porośnięte lasem. W1997 roku na tym obszarze został utworzony rezerwat przyrody Kamionna chroniący naturalnie występujące zespoły buczyny karpackiej i jedlin.

Natomiast na wschodnich zboczach góry, które opadają do wsi Laskowa, znajduje się Stacja Narciarska Laskowa-Kamionna. Dysponuje ona czteroosobowym wyciągiem krzesełkowym, 3 wyciągami orczykowymi a ponadto: trasami narciarskimi dla początkujących i zaawansowanych, wypożyczalnią nart i snowboardów oraz serwisem narciarskim. Dodatkowo dla przyjezdnych dostępne są także: szkoła narciarska, sklepy z akcesoriami dla narciarzy, restauracja, grill-bar oraz gazdówka na górze Kamionna.To ciekawe miejsce dla miłośników białego szaleństwa. W tym roku ten region zyskał nową atrakcję turystyczną.

Reklama
Reklama

Wieża widokowa na górze Kamionna

Wieża widokowa na górze Kamionna jest już dostępna dla turystów. Z wieży o wysokości 29 metrów można podziwiać m.in. widoki na Gorce i Tatry, a także na Kraków. Jak podaje kanał na YouTube ”Telewizja Małopolska”, według marszałka Witolda Kozłowskiego, nowa atrakcja zwiększy ruch turystyczny w tym rejonie, jednocześnie będąc jedną z atrakcji promujących Małopolskę.

Wieża ma 29 metrów wysokości / Inne / Biuro Prasowe UMWM

Jak poinformował Telewizję Małopolską Grzegorz Biedroń, prezes Małopolskiej Organizacji Turystycznej, wieża widokowa na Górze Kamionna to wspólne przedsięwzięcie gmin: Żegocina, Trzciana, Laskowa oraz Limanowa oraz województwa małopolskiego. Dodał, że ”jest to przykład świetnej współpracy pomiędzy samorządami różnych szczebli”.

Nowa atrakcja turystyczna w Małopolsce

Prace związane z budową wieży widokowej na górze Kamionna trwały od wiosny 2023 roku. Inwestycja kosztowała blisko 1,6 mln zł - koszty budowy zostały podzielone równo pomiędzy wszystkich partnerów tego projektu.

Wieża widokowa usytuowana jest na samym szczycie góry Kamionna. Jest to najwyższy obiekt tego typu w Beskidzie Wyspowym. Liczy 29 m wysokości, zaś na jej górze znajduje się taras widokowy o powierzchni 64 metrów kwadratowych. Można z niego podziwiać piękny widok m.in.: na Gorce, Tatry, Beskid Wyspowy, Beskid Sądecki, Babią Górę a nawet Kraków.