Jarmark św. Kazimierza, zwany potocznie Jarmarkiem Kaziukowym, odbywa się w Wilnie w dniach 8–10 marca 2024 r. Święto patrona Litwy, św. Kazimierza, co roku przyciąga tysiące turystów z całego kraju, z Polski, a także z zagranicy.

Reklama

Jarmark Kaziukowy. Historia

"Kaziuki" mają historię sięgającą aż XVII wieku. To święto upamiętniające patrona Litwy, św. Kazimierza, które przypada na 4 marca. Od najdawniejszych czasów był to dzień, w którym Litwini świętowali na rynkach miast, tańcząc i śpiewając. Była to także okazja do wymiany towarów pomiędzy rzemieślnikami.

Dziś wspaniałe wyroby rzemieślnicze, pyszne litewskie potrawy i przedmioty tradycyjnej sztuki ludowej spotkać można właśnie na Jarmarku Kaziukowym.

Atrakcje "Kaziuków"

Historycznymi atrybutami "Kaziuków" są palma, którą przygotowuje się niemal przez cały rok i "kaziukowe serce", czyli charakterystyczny piernik, na którym często umieszcza się napisy z imieniem swej miłości.

Wielką atrakcją Jarmarku Kaziukowego są także rozliczne koncerty, barwne pochody, pokazy tańca czy widowiska teatralne.

Wielką atrakcją "Kaziuków" są barwne pochody na powitanie wiosny i dla upamiętnienia patrona miasta, św. Kazimierza / PAP / Valdemar Doveiko
Reklama

Program Jarmarku Kaziukowego

Na piątek 8 marca zaplanowano teatralizowane pochody św. Kazimierza, które rozpoczną się o godz. 14 na Placu Niepodległości. Jak podaje serwis wilno.tvp.pl, o godz. 15 Placu Katedralnym rozpocznie się uroczysty koncert otwarcia kiermaszu.

W sobotę 9 marca od godz. 11 do 17 odbędą się Kaziuki dla dzieci w Centrum Handlowym G9. W niedzielę 10 marca o godz. 14 rozpocznie się wręczanie nagród dla najlepszych rzemieślników, które zakończy się wieńczącym "Kaziuki" koncertem na Placu Katedralnym.

Odwiedzając Wilno w czasie "Kaziuków", warto też znaleźć czas na zwiedzanie pięknej i zabytkowej stolicy Litwy. Dla Polaków szczególnie ważne i godne polecenia są takie historyczne miejsca jak Ostra Brama czy cmentarz na Rossie.