Na początku podpowiedź. Absolutnie nie zabieramy ze sobą żadnych noży ani ostrych przedmiotów. Jeśli chodzi o płyny, to każdy pasażer w bagażu podręcznym może wnieść je na pokład samolotu w pojemnikach o maksymalnej pojemności 100 ml. Wszystkie pojemniki muszą być w jednej przezroczystej, zamykanej torebce plastikowej. Dozwolona pojemność płynów to w sumie jeden litr. Inaczej rzecz się ma z napojami, kupionymi w tzw. strefie wolnocłowej.

Reklama
Jeśli chodzi o płyny wniesione na pokład samolotu, obowiązują konkretne przepisy / Shutterstock

O ile latając samolotem w Unii Europejskiej nie będziemy mieć kłopotów z wnoszeniem jedzenia na pokład, to jeśli planujemy podróż poza Wspólnotę, mogą pojawić się pewne problemy.

Mleka i jego przetworów na teren UE nie wwozimy

Główny Inspektorat Weterynarii przypomina na swoje stronie internetowej, że nie wolno wwozić na teren UE: produktów mięsnych i pochodzenia zwierzęcego, zabroniony jest nabiał w tym mleko i sery. Obostrzenia wynikają ze względów bezpieczeństwa. Wymienione produkty mogą zawierać patogeny chorobotwórcze. Zakaz wwożenia produktów zwierzęcych jest więc formą zabezpieczenia przed przedostaniem się chorób zakaźnych zwierzą na teren Wspólnoty. Spoza UE nie można przywozić też warzyw i owoców.

Są pewne wyjątki

Jeśli nie przestrzegamy przepisów, narażamy się karę grzywny po wylądowaniu na lotnisku w Polsce. Istnieją jednak wyjątki od tej reguły, można przywieźć produkty zwierzęce, jeśli lecimy z Andory, Liechtensteinu, Norwegii, San Marino i Szwajcarii.

Reklama

Uwaga na Turcję

W regulaminach linii lotniczych nie ma zakazu wnoszenia jedzenia na pokład samolotu, jednak niektóre państwa mają w własne przepisy. Dlatego planując podróż samolotem, warto z nimi się zapoznać.

Bywają kraje, które mają ograniczenia w przypadku wywozu produktów spożywczych. Przykładem jest między innymi Turcja, z której możemy wywieźć jedynie napoje i artykuły spożywcze o wadze nie większej niż 5 kilogramów i wartości nie wyższej niż 100 lir tureckich, czyli ok. 12 złotych. Za przekroczenie tych limitów naliczane są dodatkowe opłaty.