W pociągach TLK, IC i EIC zestawionych ze składów wagonowych oraz w pociągach Intercity zestawionych ze składów zespolonych Flirt, ED-74 i spalinowych zespołów trakcyjnych rezerwacja miejsc jest fakultatywna. To znaczy, że pasażer bez rezerwacji miejsca może zająć dowolne miejsce w odpowiedniej klasie do czasu zgłoszenia się osoby z rezerwacją.

Reklama

ZOBACZ kanał Dziennik.pl na WhatsAppie

W których pociągach obowiązuje rezerwacja miejsc?

Pasażer może kupić rezerwację do biletu okresowego, jeśli chce mieć zagwarantowane miejsce do siedzenia. Za fakultatywną rezerwację miejsca została wprowadzona opłata w wysokości 3 zł w pociągach TLK, IC oraz EIC.

Rezerwacja miejsc pozostaje obowiązkowa w przejazdach ze składami ED161 (Dart).Przedstawiciele spółki tłumaczą, że pociągi tego typu nie są przystosowane do wożenia pasażerów na stojąco. Ponadto, biletu z miejscem stojącym nie można też zakupić na przejazd Pendolino. PKP Intercity wprowadziła również opłatę za rezerwację miejsc do biletów okresowych m.in. na odcinkach zakupionych w ramach ofert "multiprzejazd" i "multiprzejazd max".

Dlaczego zniesiono rezerwację miejsc w pociągach?

Jak tłumaczy Spółka, dotychczasowo obowiązujące zasady – m.in. obowiązek nieodpłatnej rezerwacji miejsc - prowadziły do fikcyjnego zajmowania miejsc. Zdarzało się, że choć w systemie widniało wiele rezerwacji - w praktyce nikt nie odbywał przejazdu, co uniemożliwiało innym podróżnym kupienie biletu i skorzystanie z przejazdu. Jak wyjaśnia PKP, problem ten dotyczył zarówno dłuższych, jak i krótszych tras.

PKP poinformowało również w swoim komunikacie, że w wyniku zmian pasażerowie mają możliwość zwrotu posiadanych biletów bez potrącenia odstępnego i bez uwzględnienia terminów przewidzianego zwrotu w regulaminie przewoźnika.