Delos znajduje się tuż obok słynnego Mykonos w Grecji i większość turystów odwiedza ją przy okazji pobytu na tej sąsiedniej wyspie. Podróż trwa zaledwie 30 minut. Miejsce jest spokojne, raczej bez ogromnych tłumów. Nie można tu nocować, a ostatni prom na Mykonos odpływa w godzinach popołudniowych. Stan Delos stale się pogarsza, co wynika z rosnącego poziomu morza. Według archeologów wyspa może całkowicie schować się pod wodą za około 50 lat.

Reklama

Wyspa Delos zaczyna tonąć

Delos ma niezwykle bogatą i ciekawą historię. Była centrum religijnym antycznego świata, jednak jej rozkwit nastąpił za czasów rzymskich. W tamtym okresie funkcjonowała jako ważny port handlowy. Główne miasto zamieszkiwało aż 30 tys. osób.

Dziś Delos jest niezamieszkane. Stacjonują tu jedynie archeolodzy. Niestety czasu na odkrycie wszystkich tajemnic wyspy nie zostało zbyt dużo. Jak podaje tvn24.pl badania są prowadzone przez organizację École française d’Athènes. Naukowcy już jakiś czas temu zaobserwowali, że Delos zaczyna tonąć. W niektórych miejscach w ciągu ostatnich 10 lat poziom wody podniósł się aż o 20 m.

Woda dostaje się coraz bliżej cennych ruin i podmywa ściany. Pogarsza przy tym stan fundamentów. W okresie letnim degradacja ruin następuje na skutek wysokich temperatur oraz wysokiego poziomu wilgoci. Z tego powodu zapadają się kolejne fragmenty. Swoją cegiełkę dokładają do tego również turyści. Zdarza się, że osoby odwiedzające Delos w Grecji zbaczają ze szlaku i nadmiernie zbliżają się do konstrukcji, które są zagrożone zawaleniem.

Reklama

Co można zobaczyć na wyspie Delos?

Wyspa jest w całości wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Ruiny świątyń i domów pochodzą nawet z III tysiąclecia p.n.e. Ważnym punktem jest agora. Był to jeden z głównych rynków w czasach, gdy w Delos kwitł handel. Warto także odwiedzić Sanktuarium Dionizosa zbudowane w 300 roku p.n.e. Znakiem rozpoznawczym wyspy jest Taras Lwów. Kiedyś było ich dziewięć, obecnie pozostały cztery. Marmurowe posągi były symbolem dawnej potęgi wyspy.

Najważniejszym punktem na wyspie jest Sanktuarium Apolla. Można także podziwiać pozostałości rezydencji z czasów rzymskich oraz wspiąć się na wzgórze, z którego rozpościera się piękny widok na sąsiednie wyspy.