Wakacyjne upodobania Polaków

Na upragniony urlop większość z nas czeka cały rok. Gdy w końcu nadejdzie chcemy więc przede wszystkim odpocząć. Ale wypoczynek dla każdego może oznaczać coś zupełnie innego. Jedni regenerują siły poprzez błogie lenistwo, inni nie potrafią długo wytrzymać w jednym miejscu. Na przestrzeni lat zmieniają się też nasze wakacyjne upodobania. Jak pokazują badania Polacy preferują dziś aktywny wypoczynek. Chcą jak najlepiej wykorzystać wolny czas i samodzielnie go zaplanować. Szukają nowych wrażeń i ciekawych miejsc. Tak zamierzają spędzić wakacje 2024.

Jak spędzimy wakacje 2024?

Reklama

Wakacje w kraju, choć niewątpliwie są drogie, to cieszą się dużą popularnością wśród Polaków. Regiony, miasta i kurorty starają się przyciągać turystów coraz większą liczbą atrakcji, a także wciąż poszerzającą się ofertą hoteli i miejsc noclegowych. W tym roku na urlop w kraju planuje wyjechać 44 proc. Polaków - wynika z badania Revolut Travel Report. Zdecydowana większość z nich tradycyjnie wybierze wypoczynek nad polskim morzem. Na drugim miejscu są góry, a następnie jeziora i wyjazdy na wieś.

Reklama

Od wakacji oczekujemy dziś jednak czegoś innego niż jeszcze kilka lat temu. Najwięcej osób stawia na aktywny wypoczynek. Podczas podróży 58 proc. pytanych planuje zwiedzić lokalne zabytki, 39 proc. chce poznać lokalną kuchnię i tradycje, a 18 proc. uczestniczyć w wydarzeniach kulturalnych. A najlepiej, gdy można te aktywności połączyć z odpoczynkiem. O plażowaniu w czasie wakacji marzy 46 proc. osób, a 39 proc. ankietowanych deklaruje, że najważniejsze jest spędzanie czasu z rodziną. Dla 29 proc. osób istotne jest również, by wypoczywać w otoczeniu przyrody.

Wakacyjne plany 2024

Wiele o sposobie wypoczynku mówią też dokonywane przez Polaków rezerwacje noclegów. Według danych serwisu OLX popularne są miejsca, które gwarantują nam swobodę i możliwość spędzania czasu na własnych zasadach, a także coraz częściej te mniej oczywiste lokalizacje, które oferują atrakcje na łonie natury. Przez turystów chętnie wybierane są pobyty w agroturystyce albo w samodzielnych apartamentach. A także domki letniskowe, szczególnie nad jeziorami. Co ciekawe goście często szukają ofert z dostępem do jacuzzi, sauny, basenu, a nawet balii. Podróżnym zależy też na kontakcie z przyrodą i możliwości przyjazdu z pupilem.

Na podstawie rezerwacji największą popularnością w Polsce cieszą Pobierowo i Karpacz, następnie Gdańsk, Kołobrzeg, Sopot i Władysławowo. Widać również coraz większe zainteresowanie noclegami w takich miejscowościach jak Międzybrodzie Bialskie, Kruklanki, Sosnówka, a także lokalizacje w pobliżu Ełku, Rynu oraz Szczecinowa.