Cypr – malownicza wyspa na Morzu Śródziemnym

Cypr to wyspiarskie państwo położone na wschodnim krańcu Morza Śródziemnego. Państwo Cypr leży na wyspie o takiej samej nazwie. To trzecia co do wielkości wyspa na Morzu Śródziemnym. Położona na wschód od Grecji, na południe od Turcji oraz na zachód od Syrii i Libanu. Cypr jest członkiem Unii Europejskiej i ma wprowadzoną walutę euro.

Cypr określany jest jako Wyspa Afrodyty. Nazwa ta nawiązuje do mitologii greckiej, według której to właśnie na tej wyspie urodziła się Afrodyta – grecka bogini miłości i piękna. Według tego mitu Afrodyta powstała z piany morskiej i pojawiła się u wybrzeży Cypru. Opowieść ta przyczyniła się do reputacji wyspy jako miejsca pełnego niepowtarzalnego piękna i uroku.

Reklama
Reklama

Cypr słynie z pięknych plaż i czystych wód, które są idealne do pływania i nurkowania. Jego atrakcjami są także starożytne zabytki, malownicze góry Troodos czy pyszna kuchnia. Na Cyprze znajdują się także słynne kurorty takie jak Limassol, Paphos, Larnaka i Ayia Napa.

Czy warto lecieć na Cypr na wakacje?

Cypr znajduje się w strefie klimatu subtropikalnego. Zależnie od części wyspypanuje tam albo klimat półpustynny lub klimat śródziemnomorski. Klimat ten cechuje się suchym, gorącym latem oraz łagodną, deszczową zimą. To miejsce, gdzie słońce świeci przez większość roku.

Pogoda na Cyprze.Cypr jest położony w najcieplejszej części Morza Śródziemnego. To miejsce, w którym jest od 300 do 340 dni słonecznych rocznie oraz znikoma ilość opadów. To zatem idealna destynacja dla osób lubiących słońce i ładną pogodę.

Typowy sezon turystyczny trwa od kwietnia do listopada. Średnie temperatury wahają się od około 20 stopni Celsjusza w kwietniu do 30 stopni i więcej w czerwcu, lipcu oraz sierpniu. Zimy są łagodne, z temperaturami rzadko spadającymi poniżej 15°C, co czyni Cypr atrakcyjnym kierunkiem również poza sezonem. Najlepszymi miesiącami na odwiedziny są kwiecień maj, wrzesień i październik, kiedy jest ciepło, ale nie upalnie. Aczkolwiek szczyt sezonu, trwający w trakcie polskiego lata to idealny czas na odwiedzenie Cypru dla tych, którzy lubią ciepło i wysokie temperatury - od połowy czerwca do połowy września temperatura powietrza często przekracza 35 stopni, zaś temperatura morskiej wody sięga 30 stopni Celsjusza. To wszystko sprawia, że na urlop na Cyprze możemy się wybrać praktycznie przez cały rok i każdy znajdzie porę odpowiednią dla siebie.

Wakacje na Cyprze: ceny, koszty, czas lotu

Czas i koszt lotu.Cypr to idealna lokalizacja dla osób, które chcą wybrać lokalizację w miarę blisko od Polski. Podróż z Polski na Cypr jest stosunkowo krótka i wygodna. Lot bezpośredni z Warszawy do Larnaki lub Pafos trwa około 3,5 godziny. W sezonie letnim oferta lotów jest jeszcze bardziej zróżnicowana, dzięki czemu łatwo znaleźć dogodne połączenie. Koszt lotu na Cypr jest dość tani. Choć tu oczywiście wszystko zależy od wyboru linii lotniczych, ilości przesiadek, klasy czy różnych udogodnień. Ceny wahają się od kilkuset zł do kwot wielokrotnie wyższych.

Cypr, Limassol / Shutterstock

Koszty pobytu. Koszt wakacji na Cyprze zależy od wielu czynników, takich jak standard zakwaterowania, wyżywienie, atrakcje turystyczne i terminy podróży. Do wyboru mamy wiele opcji zakwaterowania, począwszy od kwater prywatnych przez apartamenty po hotele. Przykładowo – na podstawie danych na stronie Booking.com - tygodniowy pobyt dla dwóch osób w hotelu z All inclusive może kosztować od 3000 do 6000 złotych. Do kosztów należy doliczyć także np.: wynajem samochodu czy bilety wstępu do atrakcji turystycznych.

Podsumowując, Cypr to wspaniałe miejsce na wakacje. Wyspa oferuje piękne krajobrazy, ciepły klimat i bogatą kulturę. Choć nie jest to najtańsza destynacja, to jednak otrzymamy bardzo dobrą jakość za wydane pieniądze, dzięki czemu można tam spędzić niezapomniany urlop. Jeśli szukasz słonecznego miejsca z ciekawą historią i mnóstwem atrakcji, Cypr z pewnością jest wart rozważenia.