Wyszukiwania turystyczne w Polsce: Zagraniczne wakacje Polaków

Kilka dni temu serwis polskieradio24.pl opublikował dane otrzymane od Google, a dotyczące wyszukiwań turystycznych w Polsce w kwietniu 2024 roku. Ponad połowa (50,6 proc.) tego typu wyszukiwań dotyczyła zagranicznych wyjazdów. Na podium wakacyjnych kierunków marzeń naszych rodaków – tak jak przed rokiem – znalazły się Włochy, Hiszpania i Grecja. Na czwartym miejscu uplasowały się Stany Zjednoczone, które zanotowały awans z 6. miejsca. Liczba zapytań dla tego kraju wzrosła o 27 proc. w porównaniu rok do roku. Dalsze najpopularniejsze kierunki to w kolejności: Turcja, Niemcy, Chorwacja i Francja.

Wakacyjne kierunki Polaków coraz bardziej egzotyczne

Reklama

Jak wynika ze wspomnianych danych udostępnionych przez Google Polacy coraz częściej myślą o podróżach do Azji. Związana z nimi liczba zapytań wzrosła w ciągu roku o 25 proc. Aż o 61 proc. więcej niż rok wcześniej naszych rodaków pytało natomiast o Tajlandię. Coraz bardziej interesujemy się też Bliskim Wschodem. W ciągu roku znacząco wzrosła liczba zapytań dotycząca Omanu (o 65 proc.), Arabii Saudyjskiej (o 77 proc.) i Zjednoczonych Emiratów Arabskich (o 77 proc.). Jeszcze innym egzotycznym kierunkiem, który kusi Polaków, są Seszele. Licząc rok do roku, zanotowano wzrost zapytań o 60 proc.

Reklama

City break i tanie loty: Tego szukają Polacy na wakacje

Z udostępnionych przez Google danych wywnioskować ponadto można, że coraz chętniej decydujemy się na tzw. city break, czyli krótki wypad do dużego miasta połączony ze zwiedzaniem. Świadczy o tym duża popularność wyszukiwań dotyczących takich europejskich miast jak Rzym, Paryż, Mediolan czy Barcelona.

Ponadto zanotowano o 15 proc. więcej niż przed rokiem zapytań związanych z tanimi lotami. Coraz częściej w wyszukiwarkę wpisujemy hasła "tanie loty", "tanie bilety lotnicze", "tanie loty z Warszawy" czy "tanie loty z Krakowa".

Najpopularniejsze wakacyjne kierunki Polaków

Najpopularniejsze wakacyjne kierunków Polaków postanowiła też niedawno prześledzić firma Wakacje.pl. W tym celu zleciła przeprowadzenie badań agencji badawczej ARC Rynek i Opinia, o czym informuje serwis Bankier.pl. Z uzyskanych danych wynika, że polscy klienci biur podróży najchętniej wybierają się do Turcji. Kraj ten od lat jest na najwyższym stopniu podium. Tuż za nim znajduje się Grecja, a dalej Egipt. Na kolejnych miejscach uplasowały się: Tunezja, Hiszpania, Bułgaria, Cypr, Albania, Włochy i Portugalia.

Podobne wnioski dotyczące najpopularniejszych kierunków podróży Polaków wyciągnąć można z ubiegłorocznego raportu Polskiej Izby Turystyki "Zagraniczne wakacje Polaków 2023". Zgodnie z nim w ubiegłym roku najchętniej wypoczywaliśmy w Turcji, Grecji, Egipcie, Bułgarii, Tunezji i Hiszpanii.

Ze wspomnianych wyżej danych zebranych na zlecenie serwisu Wakacje.pl wynika, że wśród Polaków w wieku od 20 do 65 lat planujących w tym roku zagraniczny wyjazd na co najmniej 7 dni, ponad połowa z nich chce wyjechać za granicę w 2024 roku przynajmniej raz. 33 proc. ankietowanych planuje wyjechać dwa razy, a 10 proc. – przynajmniej trzy razy.