Karyntia i wakacje alternatywne: alpejski trekking zamiast nudy w Egipcie
1 W Karyntii leżącej na południu Austrii, przy granicy ze Słowenią, już od maja temperatury są na tyle komfortowe, że można planować całodzienne, daleki eskapady. Także w sierpniu nie ma tu szczególnych, uciążliwych upałów. Przez większość lata temperatura wynosi około 23-26 stopni C.
dziennik.pl
2 Karyntia ma ponad 1200 zbiorników wodnych, w tym 200 kąpielisk z wodą o jakości wody pitnej, góry od niskich po wysokie oraz rozległe równiny, malownicze przedgórza i otwarte doliny. Dzięki temu ta kraina położona na południowym krańcu Alp zapewnia wspaniałe warunki dla każdej formy aktywności i gwarantuje niezapomniany, pełen przygód urlop.
Shutterstock
3 Atrakcji w Karyntii są dziesiątki, ale jedną z najważniejszych stanowi szlak trekkingowi Alpe-Adria-Trail. Na terenie Austrii zaczyna się w okolicach szczytu Grossglockner (najwyższy w Austrii o wysokości 3798 m n.p.m) i leżącego u jego stóp lodowca Pasterze.
Shutterstock
4 Szlak wiedzie przez Heiligenblut - najpiękniejszą górską wioskę Austrii, znaną z kościoła pielgrzymkowego i leżących w okolicy młynów w Apriach w kierunku Grosskirchheim, dawnego centrum wydobycia złota.
Shutterstock
5 Można jednak skusić się na inny fragment trasy, np. przez Park Narodowy Wysokie Taury. Odcinek ten prowadzi z Mallnitz, położonej w Wysokich Taurach perły Alp, przez tajemnicze wąwozy do urokliwego średniowiecznego miasteczka Obervellach, a następnie, mijając malownicze ruiny zamku Falkenstein, w stronę celtyckiego miejsca kultu na górze Danielsberg.
Shutterstock
6 Jeśli z kolei wyruszymy z Bad Kleinkirchheim możemy skusić się na wizytę w Termie Rzymskiej.
Shutterstock
7 Trekking po Alpe-Adria dla części najbardziej ambitnych turystów może stać się drobnym przetarciem przed próbą wejścia na Grossglockner. Pamiętajmy jednak, że to wysoka i przez to nie zawsze przewidywalna góra. Nie zawsze w związku z tym wystarczy obycie z Tatrami i kilka zdobytych tu szczytów, aby poradzić sobie w na dwa razy większej wysokości. Tym bardziej, że Grossglockner to drugi co do wybitności szczyt Alp (a więc podejścia bywają bardzo strome).
Shutterstock
8 Stopień trudności najłatwiejszej drogi na szczyt określany jest na PD+ co oznacza „nieco trudno”. Wierzchołek główny pierwszy raz zdobyty został 28 lipca 1800 roku. Jak podaje Wikipedia na charakterystyczny kształt szczytu (przypomina piramidę) składają się dwa wierzchołki – Grossglockner oraz Kleinglockner. Rozdziela je mała, wąska przełęcz nazywana Glocknerscharte.
Shutterstock
9 Pamiętajmy też, że jeśli już poczujemy się na siłach, by zmierzyć się z tą imponującą górą powinniśmy wynająć profesjonalnego przewodnika, który doskonale zna szlaki prowadzące na szczyt. Bez takiego wsparcia bardzo łatwo pomylić drogi i oddalić się od szlaku. To z kolei może oznaczać nie tylko nie zdobycie szczytu, ale również grozić poważnym wypadkiem wysokogórskim.
Shutterstock
10 A po zejściu warto spróbować austriackiej wódki orzechowej, która jest jednym z najlepszych produktów wyprodukowanych przez ten kraj w całej jego historii.
Shutterstock
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję