Reklama
Reklama
Reklama

Bliski Wschód turystycznie - co zobaczyć? 6 MIEJSC

18 grudnia 2014, 11:51
Stara Jerozolima, historyczne miasto zamknięte wśród spektakularnych murów obronnych, dzieli się na dzielnice chrześcijańską, żydowską, muzułmańską i ormiańską. Każda z nich ma trochę inny klimat, ale wszystkie są warte osobnego zwiedzania i w każdej notuje się tzw. syndrom jerozolimski. Niektórzy w otoczeniu tak wielu miejsc kultu przeżywają święte historie i utożsamiają się z postaciami ze swojej religii. Nie jest to niebezpieczne, choć parę razy zdarzyły nieprzyjemne sytuacje. W każdym razie dla chrześcijan najważniejsza jest Bazylika Grobu Świętego. Pierwsza świątynia powstała w tym miejscu w IV wieku za panowania cesarza Konstantyna. Wielokrotne niszczenie i odbudowywanie zmieniło jej wygląd, ale nie wartość symboliczną. Co niezwykle interesujące – Bazylika Grobu Świętego jest miejscem kultu wielu wyznań chrześcijańskich. Analogiczną funkcję pełni Ściana Płaczu, gdzie każdego sierpnia żydzi z całego świata opłakują zburzenie ich świątyni. Do Jerozolimy bez problemu można się dostać z lotniska w Tel Awiwie, podróż busem zajmuje około godziny. Ceny lotów są niższe przy rezerwacji z wyprzedzeniem: Tanie loty do Tel Awiwu.
Stara Jerozolima, historyczne miasto zamknięte wśród spektakularnych murów obronnych, dzieli się na dzielnice chrześcijańską, żydowską, muzułmańską i ormiańską. Każda z nich ma trochę inny klimat, ale wszystkie są warte osobnego zwiedzania i w każdej notuje się tzw. syndrom jerozolimski. Niektórzy w otoczeniu tak wielu miejsc kultu przeżywają święte historie i utożsamiają się z postaciami ze swojej religii. Nie jest to niebezpieczne, choć parę razy zdarzyły nieprzyjemne sytuacje. W każdym razie dla chrześcijan najważniejsza jest Bazylika Grobu Świętego. Pierwsza świątynia powstała w tym miejscu w IV wieku za panowania cesarza Konstantyna. Wielokrotne niszczenie i odbudowywanie zmieniło jej wygląd, ale nie wartość symboliczną. Co niezwykle interesujące – Bazylika Grobu Świętego jest miejscem kultu wielu wyznań chrześcijańskich. Analogiczną funkcję pełni Ściana Płaczu, gdzie każdego sierpnia żydzi z całego świata opłakują zburzenie ich świątyni. Do Jerozolimy bez problemu można się dostać z lotniska w Tel Awiwie, podróż busem zajmuje około godziny. Ceny lotów są niższe przy rezerwacji z wyprzedzeniem: Tanie loty do Tel Awiwu. / Shutterstock
Ciepło, egzotycznie i intrygująco – tak właśnie jest podczas podróży na Bliski Wschód. W większości krajów dawnego Lewantu odnajdziemy ślady starożytności i średniowiecza, doświadczymy niezwykłej gościnności mieszkańców, którzy ponad podziałami politycznymi i religijnymi zachowują niezwykłą dobroć i uprzejmość w stosunku do swoich gości. Niektóre zwyczaje mogą nas zupełnie zaskoczyć – kupieckie tradycje regionu sprawiają, że targować się trzeba o wszystko, także o darmową podwózką. Miejsc na Bliskim Wschodzie, które trzeba zobaczyć jest wiele. Prezentujemy listę najciekawszych. Niektóre są ważne ze względu na kulturę europejską albo wielkie religie, inne wsławiły się swoją wyjątkowością przyrodniczą.

Powiązane

Reklama
Reklama

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Reklama
Zobacz
Reklama