Reklama
Warszawa
Reklama

Bliski Wschód turystycznie - co zobaczyć? 6 MIEJSC

18 grudnia 2014, 11:51
Stara Jerozolima, historyczne miasto zamknięte wśród spektakularnych murów obronnych, dzieli się na dzielnice chrześcijańską, żydowską, muzułmańską i ormiańską. Każda z nich ma trochę inny klimat, ale wszystkie są warte osobnego zwiedzania i w każdej notuje się tzw. syndrom jerozolimski. Niektórzy w otoczeniu tak wielu miejsc kultu przeżywają święte historie i utożsamiają się z postaciami ze swojej religii. Nie jest to niebezpieczne, choć parę razy zdarzyły nieprzyjemne sytuacje. W każdym razie dla chrześcijan najważniejsza jest Bazylika Grobu Świętego. Pierwsza świątynia powstała w tym miejscu w IV wieku za panowania cesarza Konstantyna. Wielokrotne niszczenie i odbudowywanie zmieniło jej wygląd, ale nie wartość symboliczną. Co niezwykle interesujące – Bazylika Grobu Świętego jest miejscem kultu wielu wyznań chrześcijańskich. Analogiczną funkcję pełni Ściana Płaczu, gdzie każdego sierpnia żydzi z całego świata opłakują zburzenie ich świątyni. Do Jerozolimy bez problemu można się dostać z lotniska w Tel Awiwie, podróż busem zajmuje około godziny. Ceny lotów są niższe przy rezerwacji z wyprzedzeniem: Tanie loty do Tel Awiwu.
Stara Jerozolima, historyczne miasto zamknięte wśród spektakularnych murów obronnych, dzieli się na dzielnice chrześcijańską, żydowską, muzułmańską i ormiańską. Każda z nich ma trochę inny klimat, ale wszystkie są warte osobnego zwiedzania i w każdej notuje się tzw. syndrom jerozolimski. Niektórzy w otoczeniu tak wielu miejsc kultu przeżywają święte historie i utożsamiają się z postaciami ze swojej religii. Nie jest to niebezpieczne, choć parę razy zdarzyły nieprzyjemne sytuacje. W każdym razie dla chrześcijan najważniejsza jest Bazylika Grobu Świętego. Pierwsza świątynia powstała w tym miejscu w IV wieku za panowania cesarza Konstantyna. Wielokrotne niszczenie i odbudowywanie zmieniło jej wygląd, ale nie wartość symboliczną. Co niezwykle interesujące – Bazylika Grobu Świętego jest miejscem kultu wielu wyznań chrześcijańskich. Analogiczną funkcję pełni Ściana Płaczu, gdzie każdego sierpnia żydzi z całego świata opłakują zburzenie ich świątyni. Do Jerozolimy bez problemu można się dostać z lotniska w Tel Awiwie, podróż busem zajmuje około godziny. Ceny lotów są niższe przy rezerwacji z wyprzedzeniem: Tanie loty do Tel Awiwu. / Shutterstock
Ciepło, egzotycznie i intrygująco – tak właśnie jest podczas podróży na Bliski Wschód. W większości krajów dawnego Lewantu odnajdziemy ślady starożytności i średniowiecza, doświadczymy niezwykłej gościnności mieszkańców, którzy ponad podziałami politycznymi i religijnymi zachowują niezwykłą dobroć i uprzejmość w stosunku do swoich gości. Niektóre zwyczaje mogą nas zupełnie zaskoczyć – kupieckie tradycje regionu sprawiają, że targować się trzeba o wszystko, także o darmową podwózką. Miejsc na Bliskim Wschodzie, które trzeba zobaczyć jest wiele. Prezentujemy listę najciekawszych. Niektóre są ważne ze względu na kulturę europejską albo wielkie religie, inne wsławiły się swoją wyjątkowością przyrodniczą.
Reklama
Reklama
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Powiązane

Reklama
Reklama

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    Reklama

    Zobacz więcej

    Reklama
    image for background

    Przejdź do strony głównej