W 2024 r. najpopularniejsze będą wakacje w kraju. Urlop za granicą spędzi 37 proc. Polaków. Jedynie 6 proc. w ogóle nie wybierze się na urlop.

Wakacje 2024. W kraju czy za granicą?

Topowe wakacyjne kierunki i aktywności poznaliśmy dzięki badaniu przeprowadzonemu przez markę Revolut, która zapytała 15 tysięcy osób w 15 krajach, w tym tysiąc w Polsce, o ich plany wakacyjne.

Reklama

Nieznaczna większość, bo 44 proc. Polaków planuje wakacje w kraju. Za granicę wybierze się 37 proc. rodaków, 6 proc. nie planuje w tym roku wakacji, a 7 proc. jeszcze nie podjęło decyzji.

Według badania Revolut Travel Report 2024 największą popularnością wśród polskich turystów cieszą się takie kraje jak Chorwacja (5,5 proc.), Włochy (5,4 proc.), Grecja (5,3 proc.), Hiszpania (5,2 proc.) i Turcja (3,1 proc.). Poza Europą na topie jest Egipt (1,1 proc).

Co będziemy robić na wakacjach?

Wbrew pozorom wylegiwanie się na leżakach na plaży nie jest ulubioną aktywnością Polaków. Aż 58 proc. stawia na zwiedzanie lokalnych zabytków. Potem oczywiście plażowanie (46 proc.) i spędzanie czasu z rodziną (39 proc.). Polacy na wakacjach doceniają także lokalne kuchnie. Na degustację stawia 39 proc. ankietowanych.

Coraz popularniejszy jest także aktywny wypoczynek i dbanie o własne zdrowie i urodę. Po 8 proc. ankietowanych odpowiedziało, że na wakacjach będzie uprawiać sport i wybierze się do SPA.

Podczas wakacji istotne są także atrakcje dla dzieci (18 proc.), wydarzenia kulturalne, takie jak koncerty, teatr i muzea (18 proc.) oraz bogate życie nocne, imprezy w klubach i barach (12 proc.).

Reklama

Wakacje 2024 będą rekordowe?

Wszystko wskazuje na to, że wakacje 2024 będą rekordowym sezonem pod względem liczby podróżujących.

"Liczymy na rekordowy sezon i na to, że w letnią podróż zagraniczną wyruszy z Revolut ponad 1 milion Polaków" – powiedział Stefan Bogucki, Communications Manager Revolut w Polsce. "Przygotowaliśmy dla nich szereg udogodnień. Prócz wymiany walut, cashbacku za rezerwacje, globalnej bazy hoteli i apartamentów prywatnych, wyszukiwarki lokalnych wycieczek i atrakcji, saloników lotniskowych i ubezpieczeń, udostępniliśmy także pakiety dostępu do Internetu za granicą, dzięki cyfrowym kartom eSIM. Kolejne nowości dla osób podróżujących już niebawem" – zapewnił Bogucki.