Po dotarciu ratowników GOPR na miejsce, poszkodowany znajdował się około 300 m poniżej szczytu Śnieżnicy. Ratownicy stwierdzili brak funkcji życiowych i natychmiast rozpoczęli resuscytację krążeniowo-oddechową, w tym użyto automatycznego defibrylatora zewnętrznego AED. Dzięki urządzeniu do automatycznej kompresji klatki piersiowej oraz respiratorowi, reanimacja była możliwa podczas ewakuacji na górną stację kolei linowej na Śnieżnicy – relacjonował prezes GOPR.

Reklama

Rozległy zawał serca

Podczas ewakuacji ratownicy przywrócili funkcje życiowe poszkodowanego, a po przejęciu poszkodowanego przez załogę śmigłowca Lotniczego Pogotowie Ratunkowego, lekarz stwierdził rozległy zawał serca. Mężczyzna został przetransportowany śmigłowcem do szpitala w Nowym Targu.

Apel GOPR

Reklama

Ratownicy GOPR przypominają, aby wędrując latem po górach turyści pamiętali o nakryciu głowy, okularach przeciwsłonecznych oraz regularnym smarowaniu się kremem z filtrem.

Bardzo ważne jest również posiadanie ze sobą dużej ilości płynów i takie zaplanowanie trasy, aby po drodze można je było uzupełnić. Dobre nawodnienie się przy tak wysokich temperaturach to podstawa! Niezastosowanie się do tych porad może skutkować udarem cieplnym – podkreślił Konieczny.

Wyruszając na górskie szlaki należy wybierać trasy stosownie do warunków atmosferycznych oraz prognoz pogody. Latem jest to szczególnie istotne w kontekście wyjątkowo niebezpiecznych, a częstych i intensywnych w górach burz.

Autor: Szymon Bafia