Majówka w Tatrach

Tegoroczna majówka rozpoczyna się w środę 1 maja 2024 roku. Mamy zatem przed sobą możliwość 5-dniowego wypoczynku. To dobra okazja, by zmienić otoczenie. Krótki wypad w góry to idealne rozwiązanie.

Majówka w Tatrach to doskonały sposób na spędzenie czasu na świeżym powietrzu, w otoczeniu pięknych górskich krajobrazów. Dla rodzin podróżujących z dziećmi wybór prostych szlaków jest kluczowy, aby zapewnić wszystkim bezpieczną i przyjemną przygodę w górach. Dolina Kościeliska jest z pewnością jednym z najpopularniejszych miejsc do odwiedzenia, ale Tatry oferują również wiele innych pięknych tras, z których pokonaniem nawet dzieci nie będą mieć większego problemu. Przedstawiamy przegląd pięciu prostych szlaków, które warto rozważyć podczas majówkiw Tatrach.

Reklama
Reklama

Jak się przygotować do wyjścia w góry?

Tatry oferują nam wiele opcji spędzania wolnego czasu. To świetne miejsce zarówno dla miłośników gór, jak również dla początkujących, którzy w góry wyjeżdżają okazjonalnie. Zanim wybierzemy się na szlak, pamiętajmy jednak o kilku prostych zasadach:

  • Pogoda w górach bardzo szybko się zmienia. Dlatego wyruszając na kilkugodzinne spacery powinniśmy być przygotowani na każdą ewentualność.
  • Odpowiednia ilość prowiantu i wody. Pamiętajmy zabrać odpowiednią ilość jedzenia oraz wody (co najmniej 1- 1,5 litra wody). Warto także zabrać ciepły napój w termosie, bowiem nigdy nie możemy być pewni, co czeka nas na szlaku.
  • Ubrania na szlak. Wybierając się w Tatry, warto przygotować sobie odpowiednie ubrania. Powinny być one dostosowane do górskich warunków. Taka odzież jest wykonana z odpowiednich materiałów, które są lekkie i oddychające. Możemy wybrać także bieliznę termoaktywną. Jeśli w danym momencie pogoda jest ciepła i słoneczna, nie dajmy się zmylić. Zawsze ubierajmy się ”na cebulkę”. Jeśli zaś jest na tyle ciepło, że wybieramy krótkie spodnie, to warto ”w pogotowiu” mieć także długie. Ważne (a pewnie najważniejsze z całego ubioru) są odpowiednie butytrekkingowe. Do tego wybieramy skarpety za kostkę – to zminimalizuje ryzyko obtarć przez buty. Ważne jest także zabranie ze sobąbluzy lub kurtki, albo też peleryny przeciwdeszczowej.
  • Niezbędne akcesoria. Pamiętajmy również o zabraniu gotówki, dokumentów, powerbanku oraz kabla dotelefonu, latarki (nie tylko tej w smartfonie) i małej apteczki. Przed wyjściem na szlak koniecznie zapiszmy sobie w telefonie numery alarmowe do GOPR i TOPR. Zalecane jest zainstalowanie także aplikacji ”Ratunek”, bo to dzięki niej służby ratunkowe łatwiej i szybciej nas namierzą. Wędrówkę ułatwią nam takie aplikacje jak mapy.cz i mapa-turystyczna.pl. Aplikacje te pozwolą nam na bieżąco zlokalizować swoją pozycję. Poza mapą w smartfonie zawsze zabierajmy ze sobą mapę papierową.

Jakie szlaki w Tatrach wybrać na majówkową podróż z dziećmi?

Wychodzenie na górskie szlaki z dziećmi wymaga odpowiedniego przygotowania. Podróżując z dziećmi, musimy wybrać łatwe szlaki o małym stopniu trudności, dostosowane do wieku i umiejętności dziecka. Unikajmy szlaków o dużym nachyleniu oraz fragmentach drogi, które mogą być trudne do przemierzenia z dzieckiem. Zadbajmy o odpowiednie wyposażenie dziecka w solidne buty trekkingowe, odzież, nakrycie głowy, wodę, krem z filtrem, a także wodę i lekkie przekąski.

Dolina Gąsienicowa / Fot. Karol Nienartowicz / "Górskie wyprawy fotograficzne" / Media

5 prostych szlaków w Tatrach na majówkę z dzieckiem

Przedstawiamy pięć łatwych szlaków w Tatrach, które możemy przemierzyć wraz z dziećmi.

  • Szlak na Rusinową PolanęRusinowa Polana to jedno z najlepszych widokowych miejsc w Tatrach. Możemy z niej podziwiać przepiękną panoramę gór. Dostępna jest także dla dzieci w wózkach (gdy poruszamy się szlakiem z Wierch Porońca). Możemy odwiedzić Sanktuarium na Wiktorówkach z cudownym źródełkiem. Po drodze trafimy do bacówki z oscypkami, zobaczymy wypas owiec na polanie, a także możemy podziwiać widoki z Gęsiej Szyi. Trasa ma około 9,5 kilometrów (tam i z powrotem). Punktem wyjścia jest Wierch Poroniec – zejście do Zazadniej. Przemierzenie szlaku zajmie nam około 3,5 godziny.
  • Trasa z Doliny Strążyskiej do Wodospadu SiklawicaSzlak ten ma długość około 5 kilometrów w obie strony. Na jego przejście potrzeba 2-3 godzin. Trasa jest łatwa do przejścia, więc idealnie sprawdzi się na górski spacer z rodziną. Możemy podziwiać piękne widoki na Giewont. Na końcu Doliny Strążyskiej znajduje się wodospad Siklawica, którego wysokość wynosi 23 metry. Na Polanie Strążyskiej działa bufet, w którym możemy napić się herbaty.
  • Szlak na Wodogrzmoty MickiewiczaSzlak ten ma długość 5 kilometrów (tam i z powrotem). Trasa rozpoczyna się przy wejściu do Doliny Kościeliskiej i prowadzi wzdłuż potoku, mijając malownicze wodospady i kanion. Główną atrakcją tego szlaku są imponujące Wodogrzmoty Mickiewicza, które można podziwiać z drewnianych pomostów widokowych. Jest to świetne miejsce na piknik i odpoczynek w otoczeniu przyrody.
Wikiwakacje: Polana Chochołowska, autor: Aneta Pawska, CC-BY-SA 3.0 / Creative Commons
  • Trasa z Kuźnic na Halę GąsienicowąSzlak ten w jedną stronę ma długość około 5 km. Aby przejść go i wrócić, potrzebujemy około 3-4 godzin. Przez niektórych uważany jest on za najpiękniejszy szlak w Tatrach zarówno wiosną i latem, jak również zimą. Hala Gąsienicowa ma wyjątkowy urok, nie tylko pod kątem przyrodniczym, ale także znajdujących się tam drewnianych chat i schroniska Murowaniec. W Dolinie Gąsienicowej możemy podziwiać ogromne tatrzańskie szczyty, które odbijają się w lustrze aż kilkunastu stawów. Aby dojść do Doliny Gąsienicowej, możemy wybrać jeden z dwóch szlaków z Kuźnic: albo niebieski szlak przez Boczań albo też żółty przez Dolinę Jaworzynka.
  • Trasa z Siwej Polany przez Dolinę ChochołowskąTrasa z Siwej Polany do Schroniska PTTK na Polanie Chochołowskiej ma około 7 kilometrów w jedną stronę. Zatem na pokonanie szlaku w obie strony musimy zarezerwować około 4-5 godzin. Mimo swojej długość trasa jest prosta i łatwa do przejścia. Możemy podziwiać na niej piękne górskie widoki. Na szlaku znajdują się zabytkowe szałasy pasterskie oraz schronisko, w którym możemy odpocząć.