Eksperci pogodowi przewidują, że tegoroczne wakacje będą rekordowe, jeśli chodzi o temperaturę. Czeka nas wręcz ekstremalnie gorące lato. Prognozy podają, w których regionach Polski będzie najcieplej.

Rekordowo upalne lato 2024

Pierwsza fala upałów może pojawić się już w maju. W wakacje termometry mogą pokazać nawet 38 stopni. Jak podaje serwis twojapogoda.pl, powołując się na najnowsze modelowania komputerowe Europejskiego Centrum Średnioterminowych Prognoz Pogody (ECMWF), na większej części Europy, w tym także i w Polsce, średnia temperatura powietrza będzie najwyższa w ostatnich dekadach.

Reklama

Ekstremalne upały to efekt zmian klimatycznych oraz zjawiska El Niño, które powstaje, kiedy na Pacyfiku utrzymują się ponadprzeciętnie wysokie temperatury.

"Atlantyk jest tak ekstremalnie nagrzany, że wartości temperatury będą wysokie i moim zdaniem pokaże się w tym roku 38 stopni. A upał może pojawić się już w maju" – tłumaczył w rozmowie z "Faktem" Grzegorz Walijewski, rzecznik IMGW-PIB.

Wakacje 2024 w Polsce. Tu będzie najcieplej

Tegoroczne lato w Europie będzie ekstremalnie ciepłe także zdaniem specjalistów Copernicusa, programu UE, którego zdaniem jest obserwacja Ziemi m.in. w obszarach atmosfery, morza, lądu i zmian klimatu. Prognozy dotyczące rekordowych temperatur potwierdza także IMGW, które podało już nawet konkretne temperatury.

Jak przekazał Grzegorz Walijewski, w maju może być od 24 stopni Celsjusza w Białymstoku, przez 26 w Warszawie, po 29 stopni we Wrocławiu.

W czerwcu na termometrach możemy zobaczyć w 32 stopnie w Gdańsku, 33 stopnie w Krakowie i aż 36 stopni Celsjusza w Poznaniu.

W lipcu temperatury mogą wynosić od 32 stopni w Gdańsku, przez 34 w Warszawie, po 36 we Wrocławiu. Na koniec lata, w sierpniu, musimy się przygotować na temperatury do nawet 31 stopni w Gdańsku, 34 stopni w Krakowie i 35 stopni w Poznaniu.