Disneyland i Walt Disney Studios Park w Paryżu

Reklama

Disneyland to spełnienie dziecięcych marzeń, miejsce, którym można przenieść się do świata z ulubionej bajki. Jest co oglądać – nawet pięciodniowy pobyt nie pozwala się nudzić. Park dzieli się na krainy tematyczne: Main Street USA, gdzie odbywają się parady i skąd można dostać się do innych miejsc. Wygląda jak amerykańskie miasteczko z początku XX wieku. Fortierland, czyli Dziki Zachód słynie z domu strachów i wioski Pocahontas, Adventuredland jest dla fanów Indiany Jonesa i Piratów z Karaibów, Fantasyland przygotowano dla tęskniących do najpiękniejszych bajek dzieciństwa (Piotruś Pan, Śpiąca Królewna, Dumbo, Alicja w Krainie czarów i wiele innych). Discoveryland przenosi odwiedzających w przyszłość i pozwala na odbycie kosmicznej podróży. Do tego w pobliżu znajduje się Walt Disney Studios Park, czyli miejsce, gdzie można zobaczyć kulisy powstawania bajek.

Bilety można kupić na czas od 1 do 5 dni obowiązujące w jednym parku lub w dwóch, od 59 euro dla dzieci w wieku od 3 do 11 lat i 65 euro dla dorosłych do 189 i 209 euro w pakiecie 5-dniowym. Hotele w parku mają dość wysokie ceny, ale wiele miejsc jest dobrze skomunikowanych z pobliskim dworcem, więc warto rozejrzeć się za noclegiem w okolicznych wioskach i miejscowościach.

Park rozrywki znajduje się 30 km od stolicy Francji i jest dobrze skomunikowany z lotniskami, zwłaszcza z lotniskiem Charlesa de Gaulle'a, ale Tanie loty do Paryża lądują zwykle na Beauvais Tille. Stamtąd można dostać się do Disneylandu minibusami, ale dojazd trwa półtorej godziny i trzeba pokonać około 100 km. Dlatego cenę biletu tanich linii warto porównać z regularnymi przewoźnikami – może okazać się, że są korzystniejsze cenowo i pozwalają zaoszczędzić trochę czasu.

Europejskie Legolandy – Dania, Niemcy, Wielka Brytania

Legolandy to kolejne parki rozrywki opierające się o element związany z dzieciństwem. W Europie znajdują się trzy: w Niemczech, Danii i Wielkiej Brytanii. Ten w Danii, w Billund jest najstarszy. Właśnie z tego kraju pochodzą klocki LEGO (leg godt – baw się dobrze!). Park otwarto już w 1968 roku! Niemiecki Legoland znajduje się w Bawarii, w Günzburgu i ma ponad 50 atrakcji dla dzieci, nowsze i lepiej utrzymane. Oprócz miniatur jest wiele karuzel, koleje, dzieci mogą zdobyć „prawo jazdy” i stworzyć własnego robota. Brytyjski Legoland Windsor dzieli od centrum Londynu około 30 km, ale z lotniska Heathrow mamy do pokonania tylko 12 km. Można przepłynąć pontonem, wnieść się balonem na 12 m wysokości albo zapoznać się z atrakcjami Star Wars. Większość atrakcji powinna zainteresować dzieci od 8 do 13 roku życia, ale dla młodszych przygotowano Duplo Land, gdzie karuzele są dużo spokojniejsze i jeszcze bardziej kolorowe.

Reklama

Poniżej prezentujemy orientacyjne ceny wejść do Legolandów w przeliczeniu na złotówki. Na zniżkę mogą liczyć ci, którzy kupują przez internet, najlepiej z wyprzedzeniem. Lepsze ceny otrzymamy, jeżeli wybieramy się z całą rodziną (od 4 osób).

Billund: Dorosły - 159; Dorosły bez zniżki - 188; Dziecko i seniorzy - 140; Dziecko i seniorzy bez zniżki - 170
Gunzburg: Dorosły - 140; Dorosły bez zniżki - 175; Dziecko i seniorzy - 125; Dziecko i seniorzy bez zniżki - 155
Londyn: Dorosły - 190; Dorosły bez zniżki -255; Dziecko i seniorzy - 170; Dziecko i seniorzy bez zniżki - 225

Europa-Park w Rust

Europa-Park w Rust jest w czołówce parków rozrywki pod względem liczby odwiedzających. Otworzono go w 1975 r., więc zarządzający mają duże doświadczenie w organizowaniu zabawy. Motywem przewodnim są kraje europejskie – park dzieli się na części niemiecką, włoską, francuską, szwajcarską, angielską, rosyjską, itd. Brakuje co prawda polskiej, ale wśród turystów odwiedzających to miejsce jest całkiem sporo Polaków. Dla najmłodszych przygotowano część Welt der Kinder ze spokojniejszymi, kolorowymi karuzelami, pontonami w płytkim basenie i wioską wikinigów z barem z przekąskami. Dzieci warto też zabrać do Grimms Märchenwald, czyli miejsca poświęconego baśniom braci Grimm. Dookoła parku prowadzi kolejka, ale najpopularniejsze wśród starszych zwiedzających są kolejki górskie Blue Fire i Silver Star. Mogą na nie wsiąść ci, którzy ukończyli 11 lat. Silver Star w najwyższym punkcie wznosi się na wysokość 73 metrów i zjeżdża z prędkością 130 km/godz. Megacoaster Blue Fire przeznaczono dla osób od 7 roku życia, ale nie znaczy to, że jazda daje mniej emocji – ma więcej zakrętów i w najwyższym punkcie wagonik znajduje się 38 m nad ziemią.

Dzieci do 3. roku życia wchodzą bezpłatnie na teren parku. Bilet dla tych, które nie ukończyły 11 lat i dla osób po 60. roku życia kosztuje 125 lub 155 zł (niższa cena obowiązuje w sezonie zimowym), dla młodzieży i dorosłych są to odpowiednio 150 i 180 zł. Karty dwudniowe pozwalają zaoszczędzić od 20 do 45 zł.