Bicitalia i europejskie szlaki rowerowe

Reklama

Nawet, jeżeli należycie do doświadczonych kolarzy, którym i te najtrudniejsze trasy są niestraszne, przed wyprawą w nieznane warto jest zawsze przejrzeć mapę szlaków rowerowych w danym regionie. Szczególnie, jeżeli planuje się wakacje w Europie. Na całym kontynencie i na wyspach wyznaczono wiele wspaniałych dróg, a cała siatka powstała w ramach projektu EuroVelo. Proponowanych szlaków jest kilka. Wszystkie mają setki kilometrów i łączą zarówno bardzo proste odcinki, jak i te bardziej wymagające. Część z nich wykorzystuje krajowe sieci - dzięki temu możliwe jest utworzenie jak najlepszej mapy dla kontynentalnych rowerzystów.

Przykładem takiej trasy może być Szlak Słońca, czyli EuroVelo oznaczone numerem 7. Pokrywa się on z wieloma mniejszymi drogami, m.in. z Bicitalią na terenie Włoch. Sieć ta obejmuje cały kraj, a odcinek przynależący do Szlaku Słońca to Ciclopista del Sole. Jest on niezwykle popularny z kilku względów. Po pierwsze, przebiega przez tereny, które urodą wyróżniają się na tle nawet tak pięknego państwa, jak Włochy. Ponieważ ścieżka dochodzi aż do wybrzeża, jest idealna na wakacje, pozwala bowiem połączyć aktywny wypoczynek z urlopem nad morzem. Po drugie, słynie ona ze świetnego przygotowania. Jej spora część przebiega przez drogi pokryte asfaltem. Ruch samochodowy na tych trasach został ograniczony lub całkowicie zakazy, dzięki czemu kolarze mogą czuć się bezpieczniej. Dzięki płaskiej nawierzchni zamiast wyboistych dróżek nawet niedoświadczeni rowerzyści albo tacy, dla których są to pierwsze długodystansowe wyprawy, z pewnością świetnie sobie poradzą.

Wybrzeże Amalfitańskie

Wybrzeże Amalfitańskie to jedno z najpiękniejszych miejsc na południu Włoch, chociaż nie jest tak bardzo oblegane przez turystów, jak wiele innych miejsc w kraju - już choćby Rzym. To wyjątkowy region, a poświadczeniem tego może być już choćby fakt, że w całości został wpisany na listę dziedzictwa UNESCO. W jego krajobrazie wyróżniają się szczególnie dwa elementy. Pierwszy to sama linia brzegowa, która jest niesamowicie urozmaicona. Strome klify w jasnych barwach górują nad taflą wody, tworząc gdzieniegdzie urocze zatoki. Na skałach zawieszone są nieduże miasteczka z piękną południową zabudową. Z drugiej strony, nieco dalej od brzegu rozciągają się zielone gaje - przede wszystkim cytrynowe. Wybrzeże Amalfi znane jest z uprawy tych owoców, a tutejszym przysmakiem, który podbił świat, jest likier cytrynowy. Oprócz tych upraw często można napotkać także gaje oliwne i winnice - podobnie, jak w innych częściach Europy południowej.

Amalfi

Całe wybrzeże zaczerpnęło swoją nazwę od miasteczka Amalfi. Podobnie, jak inne miejscowości w tej części Włoch, jest nieduże, może jednak poszczycić się sporą ilością zabytkowej zabudowy i atrakcji turystycznych. W jego sercu znajdziecie średniowieczne stare miasto z charakterystycznym układem ulic, bramami miejskimi i kamiennymi wieżami. Do tego dochodzą liczne pałace, kościoły i katedry, których ilość, jak na tak niewielkie miejsce, może szczerze zaskoczyć. Samo Amalfi od wieków znane było z ręcznej produkcji papieru. Była to tak ważna profesja, że doczekała się własnego muzeum.

Scala

Najstarszą miejscowością w tej części Włoch jest natomiast Scala. Pełno tu zabytkowych budowli, jednak Scala słynie przede wszystkim z zupełnie innej atrakcji. Mieści się tutaj rezerwat przyrody w Valle dei Mulini i Valle delle Ferriere. Przede wszystkim chroni on zagrożone wyginięciem gatunki roślin, które rosną tutaj od tysięcy lat. Ponadto, znajdują się tutaj najstarsze we Włoszech urządzenia do produkcji papieru.

Jeżeli chcielibyście odwiedzić Wybrzeże Amalfitańskie i połączyć wyprawę na rowerze ze zwiedzeniem tutejszych uroczych miasteczek zawieszonych na skałach nad morzem, najtańsze bilety znajdziecie na Tanich lotach.