Trzeba pamiętać, że wszystkie usługi dla dzieci są ograniczone ilościowo. Gdyby każdy dorosły pasażer zabrał ze sobą niemowlę, to w liniach, które oferują łóżeczka dla najmłodszych, z pewnością ich nie wystarczy. Chęć podróżowania z dziećmi najlepiej zgłosić jeszcze przed wykupieniem biletu, możliwie najwcześniej.

Reklama

1. Wizz Air

Węgierski Wizz Air przewozi dziecko między drugim tygodniem a drugim rokiem życia za stałą opłatą (obecnie 105 zł lub 25 euro) na kolanach opiekuna. Jeżeli cena biletu dorosłego jest niższa niż 25 euro, dziecko poleci za jej równowartość. Dla osób mających do 14 lat wydaje się rezerwację dla dzieci, ale bilet i opłaty lotniskowe są takie jak dla dorosłego. Nastolatki, które skoczyły 14 lat, mogą podróżować samodzielnie.

Niemowlętom nie przysługuje bagaż poza wózkiem i posiłkiem na czas podróży. Wózek przewozi się w luku bagażowym. Wizz Air pozwala na wniesienie specjalnego fotelika podróżnego dla niemowląt na pokład (dla dzieci powyżej 2 roku życia – nie). Opłata za pierwszeństwo wejścia na pokład to 17 lub 34 zł (cena ze strony internetowej i na lotnisku), ale w przypadku młodszych dzieci jest bezpłatna. Brak darmowych posiłków serwowanych na pokładzie.

2. Ryanair

Linie lotnicze Ryanair pozwalają na podróżowanie niemowląt, które ukończyły pierwszy tydzień życia. Niemowlęta do 2 roku życia nie mają osobnego siedzenia, chyba że posiadają szelki Amsafe Cares. W takich pasach mogą latać dzieci ważące od 10 do 20 kg i po uprzedniej rezerwacji. Przysługuje im wtedy bagaż podręczny do 10 kg i mała torba. Oprócz tego opiekunowi wolno zabrać dodatkowy bagaż podręczny do 5 kg i dwie sztuki akcesoriów: wózek składany, fotelik samochodowy dopuszczony do użytku w samolocie, podstawka podwyższająca lub łóżeczko turystyczne. Mimo zarezerwowanego miejsca w czasie, kiedy trzeba mieć zapięte pasy bezpieczeństwa (przede wszystkim start i lądowanie) maluch musi znajdować się na kolanach osoby dorosłej, przypięty odpowiednimi pasami. Z zakupieniem dodatkowego miejsca wiąże się też zwiększenie bagażu podręcznego z 5 do 10 kg. Opłata za przewóz niemowlęcia wynosi 20 euro. Na stronie przewoźnika można przeczytać, że dzieci podróżujące z dorosłą osobą, która wykupi usługę Family Extra otrzymają rabat na bagaż rejestrowany, przydzielone miejsce, pierwszeństwo wejścia na pokład i specjalne ubezpieczenie podróżne.

Za dziecko uznaje się pasażera poniżej 16 roku życia. Nie ma możliwości wykupienia opieki nad dzieckiem – musi mu towarzyszyć rodzic.

Reklama

W samolotach znajduje się miejsce do przewijania niemowląt i podgrzewacz do butelek. Obsługa zapewnia specjalne pasy zabezpieczające dziecko na kolanach opiekuna. Usługę pierwszeństwa wejścia na pokład trzeba wykupić osobno za 2 euro w przypadku niektórych miejsc.

3. Lufthansa

Lufthansa posiada bardzo korzystną taryfę biletową dla dzieci. Niemowlęta do 2 roku życia podróżują bezpłatnie na trasach niemieckich i z 90 procentową zniżką na trasach międzynarodowych. Dzieci, które ukończyły 2 lata i muszą mieć osobne miejsce, nadal mają 75 procent rabatu na większość opłat. W czasie rezerwacji i odprawy online można wybrać dogodne miejsca, ale obowiązuje zasada "kto pierwszy, ten lepszy". Aby zaoszczędzić czas spędzany na lotnisku, można odprawić całą rodzinę online, a na lotnisku po prostu nadać bagaż i przejść do kontroli bezpieczeństwa.

Rodziny mają pierwszeństwo wejścia na pokład. Wózkiem można podjechać do wejścia do samolotu. Dzieciom do lat 7 wolno podróżować w fotelikach, ale muszą one spełniać określone wymogi. Na stronie internetowej przewoźnika znajduje się lista dopuszczanych modeli. Jeżeli zdecydujemy się na to rozwiązanie, a nasze dziecko nie ukończyło 2 lat, i tak musimy wykupić dla niego bilet dziecięcy, ponieważ fotelik zostanie umieszczony na sąsiednim fotelu, a nie na naszych kolanach. Na wyposażeniu niektórych samolotów jest kilka łóżeczek pokładowych dla niemowląt do 14 kg i nie dłuższych niż 83 cm. Aby takie dostać, trzeba się zgłosić do biura linii lotniczych. W łazienkach znajduje się miejsce do przewijania, a obsługa udostępni w razie potrzeby dodatkowe pieluchy. Mimo iż Lufthansa oferuje darmowy bufet dostosowany także do najmłodszych, można wnosić jedzenie dla dzieci, a pracownik pogrzeje taki posiłek na życzenie. Dzieciom, które nie ukończyły dwóch lat, przysługuje bezpłatny limit bagażu do 23 kg, a w pierwszej klasie i klasie biznes otrzymają specjalny zestaw podróżny JetFriends.

Dzieci podróżujące samodzielnie muszą mieć wykupiony serwis opieki, jeżeli nie ukończyły 12 roku życia, a do 17 urodzin – mogą na życzenie z niego skorzystać. Opiekunem najmłodszych może być osoba co najmniej trzynastoletnia. Usługa opieki kosztuje 40 i 80 euro odpowiednio na trasach europejskich i międzykontynentalnych. Trzeba też pamiętać o tym, że poszczególne kraje czasem regulują kwestie podróżujących samodzielnie dzieci. Trzeba to sprawdzić jeszcze przed rezerwacją, aby nic nas nie zaskoczyło.

4. LOT

W polskich liniach lotniczych LOT dzieci do 2 roku życia podróżują za 10 procent wartości biletu normalnego, a do ukończenia 11 lat za 75 procent regularnej ceny. Mogą zabrać jedną sztukę bezpłatnego bagażu rejestrowanego do 23 kg, a na pokładzie wolno mieć dla dzieci posiłki, mimo że serwis jest przygotowany także pod kątem najmłodszych pasażerów. Wózek zostawia się tuż przy wejściu na pokład i odbiera się go zaraz po wyjściu. Na pokładach znajdują się kołyski dla niemowląt do 10 kg, a w łazienkach miejsce do przewijania.

Odprawa z dzieckiem powinna odbyć się na specjalnie dostosowanym stanowisku Family Check-in. Usługa Meet and Greet, dostępna na wybranych lotniskach, kosztuje 250 złotych, ale pozwala szybko się odprawić w towarzystwie asystenta i obsługi, która po sprawnej kontroli bezpieczeństwa zaprowadzi gości do wejścia na pokład. Obowiązuje zasada pierwszeństwa wejścia na pokład. W trakcie lotu można wybrać specjalny posiłek dla niemowląt lub dzieci, a na dłuższych trasach są zestawy z zabawkami. Obsługa wręczy dziecku pakiet zawierający kolorowe książeczki i zabawki, aby podróż minęła przyjemniej. Starsze pociechy mogą korzystać z rozrywki audiowizualnej: audiobooków, gier elektronicznych i filmów.

W przypadku samodzielnie podróżujących dzieci do 12 roku życia należy wykupić asystę. Starszym nastolatkom też można to zapewnić. Najmłodsi, którzy nie ukończyli 5 lat, dostaną przydzieloną stewardesę, która zaopiekuje się nimi na każdym etapie podróży. Pozostałe dzieci będą pod szczególną opieką personelu naziemnego, a potem pokładowego. Dostaną charakterystyczną torebkę na dokumenty, a ich bagaż pracownicy oznaczą w celu łatwiejszego rozpoznania. Dzieci zostaną przekazane osobie wskazanej w trakcie rezerwacji. Opiekun musi mieć dowód tożsamości.

5. Air France

Linie lotnicze Air France zabierają na pokład niemowlęta do 2 roku życia za 10 procent ceny normalnego biletu (opłaty lotniskowe bez zniżek). Dziecko podróżuje na kolanach rodzica przypięte specjalnymi pasami. Opiekun maluszka musi mieć ukończone 18 lat. Starsze dzieci mogą liczyć na 15 procent zniżki na krótszych trasach i 33 procent na dłuższych. Rodziny są wpuszczane na pokład jako pierwsze. Najmłodszym przysługuje 1 sztuka bagażu podręcznego do 12 kg (55x35x25 cm), składny wózek, nosidełko lub fotelik i w większości taryf 1 sztuka bagażu rejestrowanego do 10 kg. W trakcie lotów dłuższych niż 2,5 godziny można zamówić posiłek dziecięcy (taką informację podaje się już w trakcie rezerwacji), gondolę do przewozu dzieci do 10 kg i 70 cm wzrostu, a obsługa wręczy dzieciom upominki. Wolno zabrać specjalne posiłki dla dzieci, ale serwis dostosowany jest także do potrzeb najmłodszych pasażerów.

Usługa opieki nad dzieckiem podróżującym samodzielnie mieści się w przedziale cenowym 50-75 euro i zależy od trasy. Po ukończeniu 15 roku życia można podróżować bez takiej asysty.

ZOBACZ TAKŻE: Bagaż podręczny czy rejestrowany? Co się bardziej opłaca? >>>

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Jak się pakować, by niczego nie zapomnieć, a nie narobić sobie problemów na lotnisku? >>>