Czym jest dark tourism?

Dark tourism, czyli mroczna turystyka, to odwiedzanie miejsc, które wiążą się ze śmiercią, tragedią, katastrofami. Co ważne, są to miejsca, w którym tragiczne okoliczności dalej są widoczne.

Podróże dla miłośników mocnych wrażeń są częścią tanatoturystyki, na którą składa się między innymi turystyka cmentarna, wojenna czy katastroficzna.

Reklama

Mroczna turystyka a etyka

Często zadawanym pytaniem, kiedy mowa o pojęciu dark tourism, jest kwestia etyczności tego rodzaju wycieczek. Nie ma jednak jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Przede wszystkim osoby, które podróżują w takie lokalizacje, zazwyczaj robią to nie ze względu na niezdrową ekscytację, lecz chęć upamiętnienia, zobaczenia miejsc istotnych historycznie, symbolicznego połączenia z ofiarami. Powodów może być wiele, często są one bardzo osobiste.

Wielu "mrocznych" turystów nie traktuje takich wypraw jako celu samego w sobie, zazwyczaj są częścią organizowanych wyjazdów, dodatkową "atrakcją". Zachowują się tam z pełnym szacunkiem i kulturą.

Reklama

Dlaczego mroczna turystyka jest popularna?

Ilu ludzi, tyle powodów, dla których dark tourism jest naprawdę popularny.

  • Na takie wycieczki wybierają się osoby, które szukają zjawisk paranormalnych. W miejscach, w których zginęło wiele osób, odczuwają oni specyficzną energię i połączenie z nią.
  • Dla innych osób jest to chęć zobaczenia na żywo miejsc znanych im tylko ze zdjęć i filmów, oddanie hołdu, zaduma i refleksja.
  • Zdarza się, że decydują zainteresowania turystów. Na przykład fani urbexu, czyli miejskiej eksploracji opuszczonych miejsc, często chcą odwiedzić Prypeć.
  • Motywacją jest także nauka. Poznawanie historii w taki sposób sprawia, że lepiej ją rozumiemy i pamiętamy.