Różnica między prawdziwymi a fałszywymi ofertami nie jest zawsze oczywista. Aby uniknąć fałszywych ofert turystycznych podczas ferii zimowych 2024 warto podjąć kilka środków ostrożności.

Ferie zimowe 2024: Dokładna analiza oferty

Ważne jest, żeby zawsze uważnie czytać oferty i zwracać uwagę na szczegóły i drobny druk. Uważaj również na tzw. oferty "last minute". Mogą być one atrakcyjne cenowo, ale czasami może kryć się za nimi próba naciągnięcia klientów. Warto sprawdzić dokładne warunki rezerwacji. Upewnij się, że w cenie wycieczki zawarte są wszystkie niezbędne elementy, takie jak transport, zakwaterowanie, wyżywienie, ubezpieczenie itp. Przed dokonaniem rezerwacji skontaktuj się bezpośrednio z biurem turystycznym, aby upewnić się, że oferta jest aktualna, a biuro rzeczywiście istnieje.

Reklama

Ferie 2024: Wiarygodność firmy turystycznej

Przed rezerwacją oferty na ferie poszukaj opinii innych klientów, sprawdź status prawny oraz historie na rynku firmy, którą wybrałeś. Jak podkreśla ekspert Cinkciarz.pl w rozmowie z Infor.pl, "krajowe oferty i ich wystawców łatwo zweryfikujemy w Centralnej Ewidencji Organizatorów Turystyki i Przedsiębiorców Ułatwiających Nabywanie Powiązanych Usług Turystycznych (CEOTiPUNPUT)". Kolejnymi źródłami informacji o polskich przedsiębiorcach są: Krajowy Rejestr Sądowy (KRS) oraz Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej (CEIDG).

Nie płać dużej sumy z góry i pomyśl o ubezpieczeniu

Płatności z góry za ferie są często wymagane przez firmy turystyczne. Jednak warto unikać wpłacania całej kwoty przed rozpoczęciem podróży. Zamiast tego lepiej poszukaj ofert z możliwością rezerwacji bez zaliczek lub z niewielkimi zaliczkami. Uważaj na biura podróży, które akceptują tylko płatności gotówką lub przelewem na nieznane konto bankowe. Bezpieczniej jest płacić kartą kredytową lub poprzez zaufane platformy płatności internetowych.

Reklama

Bądź również ostrożny przy przelewaniu zaliczki i zrób to dopiero, gdy masz pewność co do wiarygodności oferty. Pamiętaj, że przelanej zaliczki możesz już nigdy nie odzyskać. Rozważ również wykupienie ubezpieczenia, które może zapewnić ochronę finansową w przypadku anulowania podróży przez biuro turystyczne.

Ferie 2024: Skorzystaj z serwisów internetowych z ofertami noclegowymi

Sposobem na ograniczenie ryzyka oszustwa może być skorzystanie z serwisów internetowych, na których znajdziesz pogrupowane oferty noclegowe z różnych miejsc. Tam też mogą zdarzyć się próby wyłudzeń, ale dochodzi do nich rzadziej. W razie oszustwa łatwiej będzie za pośrednictwem serwisów noclegowych ubiegać się o zwrot zapłaty.