Albania: Położenie i klimat

Albania to państwo leżące w południowo-wschodniej Europie na Półwyspie Bałkańskim. Kraj ten leży nad Morzami: Adriatyckim oraz Jońskim (będącymi częściami Morza Śródziemnego) i graniczy z takimi krajami jak Macedonia, Grecja czy Czarnogóra. Albania coraz częściej przyciąga turystów dzięki pięknemu, różnorodnemu krajobrazowi, bogatej historii i kulturze, a także atrakcyjnym cenom.

W Albanii panuje typowy śródziemnomorski klimat. Na wybrzeżu lato jest suche i ciepłe, a czasem bardzo ciepłe. Zimy natomiast są wilgotne i dość łagodne. Nieco inaczej jest na obszarach górskich, a także we wschodniej części kraju. W albańskich górach zimy mogą być naprawdę mroźne, z dużymi opadami śniegu, którego zaspy mogą zalegać do późnej wiosny. Ponadto we wschodniej części kraju, która jest pod wpływem powietrza kontynentalnego, lato może być łagodne i suche, natomiast zima dość mroźna.

Reklama
Reklama

Wakacje w Albanii. Kiedy najlepiej?

Jeśli chcemy wyjechać na wakacje do Albanii, to najlepiej wybrać się tam w czerwcu, lipcu, sierpniu lub wrześniu. Najzimniej w Albanii jest w grudniu, styczniu i lutym - są to zatem miesiące najmniej polecane do wyjazdu. Wiele jednak zależy od tego, czy wybieramy się w te rejony, żeby leżeć na plaży czy żeby zwiedzać.

Najstabilniejszej pogody, niezależnie od pory roku, możemy spodziewać się na wybrzeżu. W lipcu średnia temperatura wynosi między 27 a 32 stopni Celsjusza. Zimą natomiast jest to około 9-10 stopni. W regionach górskich latem jest nieco chłodniej, jednak również ciepło. Można się tam spodziewać gwałtownych burz.

Plaża w Dhërmi, Albania / ShutterStock

Polacy coraz częściej wybierają Albanię

Albania cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród Polaków. Często jest ona porównywana do Chorwacji – ze względu na dość zbliżoną lokalizację i podobny krajobraz. Jednak okazuje się, że kierunek ten jest atrakcyjniejszy cenowo. Albania, określana "tańszą siostrą Chorwacji" czy "tanimi Malediwami Europy" oferuje piękną pogodę, urzekające krajobrazy, a do tego wiele ciekawych atrakcji.

Do Albanii z Polski jest dość blisko. Dodatkowo biura turystyczne oraz linie lotnicze poszerzają swoją ofertę dotyczącą pobytów i połączeń w te rejony. Wszystko wskazuje zatem na to, że w tym roku ten wakacyjny kierunek stanie się hitem.

Atrakcje dla turystów w Albanii

W Albanii znajduje się wiele pięknych plaż, które przyciągają turystów swoim urokiem, malowniczymi krajobrazami oraz krystalicznie czystą lazurową wodą: Dhermi, Vlora, Ksamil, Himara, Borsh czy Saranda. Ciekawa jest również albańska kuchnia, która jest mieszanką wpływów greckich, włoskich i bałkańskich. Oferuje turystom różnorodne potrawy i smaki.

Również dla miłośników zwiedzania i aktywnego wypoczynku znajdzie się wiele atrakcji. Góry w Albanii to idealne miejsce na piesze wędrówki czy jazdę rowerem. Możemy podziwiać piękne krajobrazy np.: w Parku Narodowym Theth czy Parku Narodowym Doliny Valbony. Miasta Berat i Gjirokastra to miejsca wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, ze względu na wyjątkową architekturę oraz bogatą historię.