Chorwacja od lat cieszy się ogromną popularnością wśród Polaków jako idealne miejsce na wakacyjny wypoczynek. Malownicze krajobrazy, ciepłe wody Adriatyku, bogata historia oraz gościnność mieszkańców przyciągają tysiące turystów z Polski. By wypoczynek był udany należy się jednak do niego odpowiednio przygotować. W ostatnim czasie ambasada RP w Zagrzebiu przypomniała o kilku ważnych kwestiach.

Reklama

ZOBACZ kanał Dziennik.pl na WhatsAppie

Komunikat ambasady RP w Zagrzebiu. "Najwyższy czas na przypomnienie"

Choć może się wydawać, że Chorwacja to kierunek dobrze znany przez naszych rodaków ambasada RP w Zagrzebiu przypomina o kilku istotnych kwestiach.

W swoim wpisie w mediach społeczenościowych przypomina m.in. o zabraniu w podróż dokumentów, takich jak ważny dowód osobisty lub paszport, karta EKUZ i, jeśli podróżujemy ze zwierzęciem, jego paszport i badania. Przypomina również o konieczności posiadania aktualnego badania technicznego pojazdu i ubezpieczenia obejmującego kraj, do którego wyjeżdżamy oraz kraje tranzytowe. "Szczególnie w weekendy w Chorwacji do punktów poboru opłat przy wjeździe na autostrady tworzą się korki. Zadbaj o zapas wody i suchy prowiant" – czytamy w komunikacie.

Dokumenty to nie wszystko. Ekstremalne temperatury w Chorwacji

Jednak dokumenty i formalności dopełnione przed wyjazdem to nie jedyna rzecz, o której powinniśmy pamiętać. W ostatnim czasie Chorwacki Instytut Hydrologiczno-Meteorologiczny (Državni hidrometeorološki zavod) coraz częściej wydaje ostrzeżenia, np. trzeciego stopnia, dla różnych regionów kraju, w tym m.in. Dalmacji. Wszystko za sprawą wysokiej temperatury powietrza, która może osiągać nawet 36 stopni Celsjusza.

Należy więc pamiętać, że temperatury w Chorwacji są wyższe niż w Polsce, a przy takich temperaturach o zdrowie trzeba dbać szczególnie. W trakcie wysokich upałów należy unikać przebywania na słońcu, a także należy nosić nakrycie głowy, nawadniać organizm i stosować kremy z filtrem.

Ceny w Chorwacji

Na popularność Chorwacji jako destynacji turystycznej niewątpliwie wpływają przystępne ceny. W porównaniu do innych popularnych kierunków turystycznych w Europie, Chorwacja oferuje atrakcyjne ceny zarówno zakwaterowania, wyżywienia, jak i rozrywki. Polacy poszukujący przystępnych cenowo wakacji mogą tu znaleźć różnorodne opcje noclegowe – od kempingów i apartamentów po luksusowe hotele.

Nie bez znaczenia jest również logistyka - do Chorwacji można dojechać samochodem. W niektórych przypadkach, gdy np. wyruszamy z południa kraju i mamy drugiego kierowcę, nie jest nawet konieczne organizowanie nocnego postoju podczas trasy.