Znajdziemy tu najbardziej znane centra narciarskie w Czechach. Ulubionymi przez narciarzy ośrodkami są: Pec pod Śnieżką, Czarna Góra – Jańskie Łaźnie, Szpindlerowy Młyn, Harrachov, Rokytnice nad Jizerą, Benecko, Czarny Dół.

Reklama

Wszystkie ośrodki karkonoskie oferują wspaniałe możliwości uprawiania sportu zarówno narciarzom jak i snowboardzistom. Jedynie w okolicy Szpindlerowego Młyna – największego ośrodka sportów zimowych w Czechach znajduje się aż 26 km tras zjazdowych i ponad 100 km tras biegowych, 5 kolejek linowych i 11 wyciągów narciarskich z przepustowością 19 000 osób /godz.

Także początkujący i doświadczeni snowboardziści znajdą tu idealne miejsca dla uprawiania swego ulubionego sportu. Snowparki są na przykład w ośrodku Św. Piotr (Sv. Petr), na Medvedinie, w Pecu pod Śnieżką, Harrachovie czy na Hornich Misečkach.

Miłośnicy saneczkarstwa mogą skorzystać z pięciokilometrowej trasy zjazdowej ze szczytów Karkonoszy do Szpindlerowego Młyna.

Z Pecu pod Śnieżką można wjechać kolejką linową na najwyższy szczyt Republiki Czeskiej – Śnieżkę, skąd rozciąga się przepiękny widok na całe Karkonosze.

Nowości w sezonie 2009/2010:

 • Harrachov – nowe armatki śnieżne,
 • Rokytnice nad Jizerą – karnety dziecięce dla dzieci w wieku do 13 lat (w ubiegłym roku karnet dziecięcy obejmował dzieci do lat 12),
 • Vitkovice w Kark. – wspólne karnety z ośrodkiem Szpindlerowy Młyn, rozszerzony obszar dośnieżania,
 • Benecko - zmodernizowane oświetlenie stoku, park snowboardowy - skoki, przeszkody, niektóre rodzaje karnetów tańsze w porównaniu z ubiegłym rokiem, nowe punkty gastronomiczne przy trasach zjazdowych,
 • Vysoke nad Jizerą – rozszerzony obszar dośnieżania,
 • Szpindlerowy Młyn – e-skipassy, wspólne karnety z ośrodkiem Vitkovice w Kark.,
 • Herlikovice – rozszerzony obszar dośnieżania, nowe przeszkody w snowparku,
 • Pec pod Śnieżką - nowa trasa zjazdowa freestyle o długości 800 m, nowa szkółka narciarska, Velka Upa - wspólny karnet z ośrodkiem Ski Pec realizowany w formie bezdotykowego nośnika Ski data - Key Card, dla jednodniowych gości ośrodka SKIPORT zostanie wyznaczonych 80 bezpłatnych miejsc parkingowych na parkingu centralnym w Velkiej Upie
 • Skiresort Cerna Hora - połączenie kilku ośrodków w jeden kompleks narciarski SKIRESORT CERNA HORA (Cerna Hora - Cerny Dul - Janske Lazne - Svoboda nad Upou). Znajdziemy tu 4 kolejki linowe, 22 wyciągi, 20 km tras zjazdowych na 1 skipass narciarski - obowiązujący we wszystkich ośrodkach, 26 nowych armatek śniegowych, nowy parking w ośrodku Cerny Dul.
 • Mlade Buky - tańsze kilkudniowe karnety dziecięce o ok. 15 %, nowości w dziecięcym parku zabaw
 • Kneznicky Vrch - nowy wyciąg o przepustowości 1200 os/godz., długości 400 m, wszystkie trasy zjazdowe sztucznie dośnieżane

Przykładowe ceny karnetów na 6 dni (dorośli):

 • Harrachov 3070 CzK
 • Rokytnice nad Jizerą 1370 CzK
 • Benecko 2040 CzK
 • Szpindlerowy Młyn 3200 CZK
 • Pec Pod Śnieżką 2850 CZK
 • Mlade Buky 2100 CZK

Przydatne adresy:

www.skiareal.com
www.skiarealspindl.cz
www.benecko.com
www.krkonose.eu
Perła Karkonoszy

Z racji przepięknego usytuowania w głębokiej dolinie Dolnej Łaby to otoczone górami miasteczko nazywane bywa Perłą Karkonoszy. Doskonale utrzymane trasy narciarskie spełniające wymogi FIS przysporzyły kurortowi przydomka Val d'Isere Europy Wschodniej, a specyficzna, nieco dekadencka, atmosfera powoduje, że część gości nazywa Špindlerův Mlýn czeskim St. Moritz.

Niestety popularność bywa zabójcza dla tego ośrodka; w weekendy w szczycie sezonu 17 wyciągów i 25 km tras to wiele za mało, by zaspokoić żądny szusowania tłum. Dlatego w okresie świąt Bożego Narodzenia, a także na przełomie stycznia i lutego lepiej tam nie zaglądać. Pomijając dzikie tłumy tratujące się u wejścia do wyciągów, do korzystania z oferty nie zachęcają wyższe niż zwykle ceny, np. siedmiodniowy karnet kosztuje 3500 koron (ok. 530 zł). Nieco niższe stawki przewidziano dla dzieci (do lat 12), juniorów (12 – 16 lat) i seniorów (powyżej 65 lat). Zawiedzeni będą też posiadacze kart zniżkowych, typu Euro 26, ISIC, GO26, ITIC, 111 Euro. W całych czeskich Karkonoszach nie pojeżdżą sobie taniej. Mogą za to otrzymać 10 – 20 proc. zniżki w schroniskach, motelach i pensjonatach oraz 20-procentowe upusty na wypożyczenie sprzętu narciarskiego i kursy w niektórych szkołach narciarskich.

Reklama

Aby skorzystać z oferty tych ostatnich, warto przenieść się do Harrachova. Z jakiegoś powodu tutejsze „ski-schoole” cieszą się najlepszą renomą w Czechach.

Zobacz noclegi, dojazd i ceny

Pod mamutem

Harrachov oferuje zjazdowcom tylko 4 wyciągi i trasy o łącznej długości 11 km. To wiele mniej niż ma Špindlerův Mlýn, a także mniejsze karkonoskie ośrodki, jak Černá Hora (12 wyciągów, łączna długość tras – 11 km) czy nawet Černý Důl (11 wyciągów, łączna długość tras 8 km).

Mimo to Harrachov ma swoich wiernych wczasowiczów. Tutejsze ośrodki nadrabiają niedostatki doskonałą organizacją i przygotowaniem tras, a także naprawdę wspaniałym położeniem i atmosferą. Ceny? W okresie od 20 grudnia do 15 marca trzydniowy karnet kosztuje 1680 koron (ok. 250 zł), poza sezonem – 1430 (ok. 215 zł).

Bardzo chętnie przyjeżdżają tutaj również amatorzy narciarstwa biegowego. W okolicy przygotowano ponad 100 km tras!W Polsce miasto jest głównie znane kibicom skoków narciarskich. W okolicy jest aż osiem skoczni, a na największej (k=185 m) odbywają się zawody Pucharu Świata. Wówczas trybuny zdominowane są przez kibiców z Polski dopingujących Adama Małysza. Ponadto Harrachov leży zaledwie 8 km od przejścia granicznego w Jakuszycach. Nic dziwnego, że w wielu restauracjach, hotelach i pensjonatach jest polskie menu, a obsługa dobrze mówi po polsku.

Aby zobaczyć, jak wygląda trzeci z najpopularniejszych czeskich ośrodków narciarskich, wystarczy wejść na Śnieżkę, wychylić się nieco i spojrzeć na drugą stronę granicy. To właśnie u stóp najwyższego szczytu polskich i czeskich Karkonoszy rozłożył się Pec pod Sněžkou (800 – 1200 m n.p.m.). Dość wysokie położenie, a także sprzyjający mikroklimat z dużymi opadami powodują, że śnieg utrzymuje się tutaj nawet przez 6 miesięcy.

Zjazdowcy mają do dyspozycji w Pecu 11 wyciągów i w sumie 10 km tras, w tym najdłuższe w Czechach stoki oświetlone. 3,5 km jest sztucznie naśnieżanych.

Nasi południowi sąsiedzi sporo w okolicy inwestują. Przestarzały wyciąg krzesełkowy na Śnieżkę zamierzają zastąpić nowoczesną kolejką gondolową. Na ukończeniu jest też budowa schroniska w formie... akwarium.

Grosza nie szczędzą też w Rokytnicach nad Jizerou. Dzięki temu szybko powstała tutaj nowoczesna baza narciarska z doskonałym zapleczem gastronomiczno-hotelarskim.

24 wyciągi i 17 km tras zjazdowych stawiają Rokytnice w czołówce czeskich ośrodków narciarskich. Mimo że miejscowość nie jest tak ceniona jak Špindlerův Mlýn, to pod wieloma względami wcale mu nie ustępuje. Ba, ma atuty, o których pozbawiony jest potentat znad Łaby. Po pierwsze Rokytnice leżą bliżej Polski (15 km od przejścia w Jakuszycach, Špindlerův Mlýn – 63 km), po drugie ceny są tutaj niższe (trzydniowy karnet: Rokytnice – 1430 koron, Špindlerův Mlýn – 1670, o noclegach i wyżywieniu nie wspominając), po trzecie na stokach wciąż jest luz.