Listę 100 najlepszych plaż na świecie przygotował londyński startup BeachAtlas, znany ze szczegółowych przewodników plażowych. Wśród 100 wyjątkowych miejsc na całym świecie uhonorowanych nagrodą Golden Beach Awards 2024 znalazła się także jedna polska plaża.

Reklama

100 najlepszych plaż na świecie

Mówiąc "piękna plaża" zazwyczaj mamy na myśli ciepły, sypki piasek i krystalicznie czystą, błękitną wodę. Kryteria wyboru zastosowane przez BeachAtlas były znacznie szersze. Jak informują inicjatorzy akcji na stronie projektu Beachatlas.com, to pierwsza w historii selekcja, podczas której pod uwagę brano także wartość miejsca dla społeczności lokalnej, ofertę kulturalno-rozrywkową, znaczenie kulturowe, a nawet otwarcie na inne społeczności.

Eksperci sprawdzili, czy plaża jest tylko miejscem do leżakowania, czy też miejscem, w którym rozwija się lokalna kultura, jak wygląda życie nocne i czy na tej plaży każdy może czuć się swobodnie bez względu na pochodzenie, czy orientację. Nie zapomniano przy tym o aspektach czysto wizualnych, zwracając uwagę na czystość, unikalne formacje plażowe, a także różnorodność flory i fauny.

Reklama

Do współpracy przy tworzeniu listy Top 100 plaż zaproszono także wybranych ekspertów z branży turystycznej oraz influencerów z całego świata.

5 najlepszych plaż na świecie

Na miejscu pierwszym znalazła się koralowa plaża Bora-Bora. "Tutaj twój portfel szepcze »pomocy«, a twój Instagram krzyczy »jestem w raju«" – tak poetycko opisali pobyt na wyspie na Oceanie Spokojnym w Polinezji Francuskiej twórcy listy.

Drugie miejsce zajęła plaża Bouldersw RPA. To nie tylko malowniczy zakątek na Ziemi, ale też tętniąca życiem metropolia pingwinów afrykańskich. "Dowód, że plażowicze mają najróżniejsze figury i rozmiary" – czytamy w uzasadnieniu.

Na miejscu trzecim plaża Waikiki na Hawajach. Doceniona m.in. za związaną z tym miejscem legendę. Na plaży znajdują się bowiem Kapaemahu - cztery gigantyczne głazy, które miały zostać napełnione mocą przez czterech mahu, niezwykłe istoty o podwójnej, męsko-kobiecej naturze, tzw. trzeciej płci, uwielbiane przez ludzi za łagodny charakter i cudowne uzdrowienia.

Bora-Bora na Oceanie Spokojnym w Polinezji Francuskiej zapewnia widoki, jak z bajki / Shutterstock

Dopiero na miejscu czwartym znalazła się słynna Copacabana w Rio de Janeiro. Plaża wiecznie tętniąca życiem, pełna barów, pubów i targowisk, które zaspokoją każdy gust i na każdą kieszeń. Copacana stanowi wyjątkowe połączenie wielkomiejskiej energii i naturalnego piękna.

Pierwszą piątkę zamyka atrakcja Tajlandii, plaża Maya Bay, która może poszczycić się krystalicznie czystą, błękitną wodą, imponującymi klifami i pięknym białym piaskiem. Maya Bay znana jest również z tego, że to tutaj kręcono sceny do filmu "Niebiańska plaża" z Leonardo DiCaprio.

Plaża Maya Bay "zagrała" w filmie "Niebiańska plaża" z Leonardo DiCaprio / Shutterstock

Polska na liście najlepszych plaż na świecie

"Kto by pomyślał, że Polska może poszczycić się tak wspaniałymi plażami?" – napisali twórcy listy najlepszych plaż świata. A jednak. Jak się okazuje, surowe kryteria wyboru spełniła, a także zyskała uznanie w oczach ekspertów branży turystycznej oraz influencerów podróżniczych z całego świata, plaża w Sopocie.

Plaża w Sopocie znalazła się na liście TOP 100 najlepszych plaż świata / Shutterstock

Zdaniem jurorów Golden Beach Awards 2024 polska plaża "nawiązuje klimatem do plaży Brighton, pełna jest tętniących życiem barów i klubów". W uzasadnieniu zwrócono uwagę również na wyjątkową atrakcję, jaką jest najdłuższe drewniane molo w Europie, długości 515 metrów, które oferuje "zapierające dech w piersiach widoki".

Polska plaża w Sopocie znalazła się co prawda dopiero na 85. miejscu, warto dodać, że w tyle za nią plażą pozostały tak malownicze i egzotyczne miejsca na kuli ziemskiej, jak plaże z Kuby, Turcji, Singapuru, Malty, Jamajki czy Tanzanii.