Turyści wracają z kryptosporydiozą z wakacji w Hiszpanii

Brytyjskie media podają, że odnotowano już ponad 600 przypadków kryptosporydiozy u turystów z Irlandii oraz Anglii. Ogniska choroby to najpewniej kurort Salou w Katalonii i Baleary. Liczba zakażonych rośnie, a kolejne zachorowania zarejestrowano już w Holandii i Luksemburgu. Sytuacja jest alarmująca, ponieważ liczby są wyższe niż w poprzednim roku.

Co wpłynęło na większą liczbę zakażeń kryptosporydiozą?

Reklama

Fakt, że liczba zakażonych kryptosporydiozą turystów się zwiększyła, może być powodowany kilkoma przyczynami. Jedną z nich mogą być anomalie pogodowe: długie fale upałów, duże opady i powodzie mogły sprawić, że rozwijały się pasożyty.

Powodem może być również niestosowanie się do zasad higieny. Wystarczy, że ktoś nie umyje porządnie rąk po skorzystaniu z toalety, a następnie wskoczy do basenu.

Reklama

Kryptosporydioza – objawy

Z jakimi objawami mierzą się turyści powracający z Hiszpanii zakażeni kryptosporydiozą? Przede wszystkim z wodnistą biegunką, która ma różną intensywność. Zazwyczaj nie występuje przy niej podwyższenie temperatury ciała. Ponadto chorzy odczuwają napady kurczowych bólów brzucha. Innymi symptomami może być ogólne osłabienie, bóle mięśni i głowy, brak apetytu, nudności i wymioty.

Choroba jest szczególnie groźna dla osób starszych, dzieci i osób z obniżoną odpornością. Przewlekła biegunka może prowadzić też do odwodnienia i wyniszczenia organizmu.

Jak unikać zakażenia kryptosporydiozą?

Co możemy zrobić, żeby nie zarazić się kryptosporydiozą? Istotne jest:

  • przestrzeganie zasad higieny,
  • unikanie lodu do napojów,
  • unikanie kąpieli w miejscach z wodą nieozonowaną,
  • unikanie surowych potraw,
  • niewchodzenie w interakcję z osobami zakażonymi.