Czy warto jechać na wakacje 2024 do Albanii?

Albania zachwyca coraz więcej turystów. Nic dziwnego! Ten kraj oferuje wiele atrakcji dla każdego, niezależnie od budżetu i preferencji. Oto kilka powodów, dla których warto wybrać Albanię na wakacje:

 • Niskie ceny: Albania jest zdecydowanie jednym z tańszych krajów w Europie. Można tu znaleźć komfortowe noclegi już od 15 zł za noc, a pyszne lokalne jedzenie zjeść za 20-30 zł. Transport publiczny jest również bardzo tani, a taksówka w mieście kosztuje około 10 zł za kilometr.
 • Piękne plaże: Albania słynie z przepięknych plaż nad Morzem Adriatyckim i Jońskim.
 • Malownicze krajobrazy: Albania to nie tylko plaże. Kraj ten zachwyca również górskimi krajobrazami, wąwozami, jeziorami i lasami. Można tu wędrować, jeździć na rowerze, pływać kajakiem, a nawet wspinać się po górach.
 • Bogata kultura i historia: Albania ma bogatą historię sięgającą czasów starożytnych. Na terenie kraju można odkryć starożytne ruiny, średniowieczne miasta i tętniące życiem współczesne ośrodki. Warto odwiedzić takie miasta jak Tirana, Berat, Gjirokastër czy Krujë, gdzie można zanurzyć się w lokalnej kulturze i poczuć klimat dawnych czasów.
 • Pyszne jedzenie: Albańska kuchnia to połączenie smaków bałkańskich, śródziemnomorskich i tureckich. Warto spróbować lokalnych specjałów.
 • Bezpieczeństwo: Albania jest bezpiecznym krajem dla turystów. Poziom przestępczości jest niski, a ludzie są mili i życzliwi. Możesz tu bez obaw zwiedzać i cieszyć się wakacjami.
 • Łatwość poruszania się: Albania jest małym krajem, co ułatwia poruszanie się. Do większości miejsc można dojechać autobusem, pociągiem lub taksówką. Istnieje również możliwość wypożyczenia samochodu, co daje większą swobodę zwiedzania.
Reklama

Wakacje 2024: Czy w Albanii jest tanio?

Tak, Albania jest zdecydowanie tanim krajem. W porównaniu do innych popularnych kierunków turystycznych w Europie Albania oferuje bardzo przystępne ceny. Można znaleźć komfortowe noclegi w hostelach już od 15 zł za noc, a w hotelach 3-gwiazdkowych od 50 zł za noc. Lokalne jedzenie w restauracji można zjeść za 20-30 zł, a w barze fast food za 10-15 zł. Bilety autobusowe i kolejowe są bardzo tanie, a taksówka w mieście kosztuje około 10 zł za kilometr. Wstęp do muzeów i innych atrakcji turystycznych jest zazwyczaj niski, w granicach 10-20 zł.

Dodatkowo wszystkie atrakcje Albanii są łatwo dostępne. Kraj ten jest niewielki, zamieszkały przez niecałe 3 miliony osób, a jego powierzchnia wynosi trochę ponad 28 tys. km², co odpowiada wielkości przeciętnego polskiego województwa. Nie trzeba tu się męczyć wielogodzinnymi podróżami ani planować szczegółowo, by zobaczyć wszystko, co warte uwagi.

Reklama

Wakacje 2024: Czy w Albanii jest ciepło?

To zależy od tego, kiedy planujemy wyjazd i do której części Albanii się wybieramy. Klimat w Albanii jest śródziemnomorski, co oznacza, że lata są gorące i suche, a zimy łagodne i deszczowe. Sezon letni trwa od maja do października, a średnie temperatury w tym okresie wynoszą od 25 stopni Celsjusza do 30 stopni Celsjusza. W lipcu i sierpniu temperatury mogą sięgać nawet 40 stopni Celsjusza. Woda w morzu jest najcieplejsza od lipca do września, osiągając temperaturę do 25 stopni.

Jeżeli więc planujesz wakacje nad morzem, to możesz liczyć na ciepłą i słoneczną pogodę. W górach natomiast temperatury są niższe niż nad morzem. W lipcu i sierpniu średnie temperatury w górach wynoszą około 20 stopni Celsjusza. Nocą może być chłodno, a w wyższych partiach gór może padać śnieg. Jeśli wybieramy się więc do Albanii zimą, możemy spodziewać się łagodnych temperatur, wynoszących średnio od 10 do 15 stopni Celsjusza.

Ile trwa podróż z Polski do Albanii?

Czas podróży z Polski do Albanii zależy od wybranego środka transportu. Najszybszym sposobem dotarcia do Albanii z Polski jest samolot. Bezpośredni lot z Warszawy do Tirany, stolicy Albanii, trwa około 2 godzin i 30 minut. Dostępne są również loty z przesiadkami, które mogą trwać od 4 do 8 godzin, w zależności od czasu trwania przesiadki. Podróż samochodem z Polski do Albanii zajmuje około 20 godzin. Trasa prowadzi przez Czechy, Słowację, Węgry, Serbię, Macedonię Północną i Grecję. Należy wziąć pod uwagę czas potrzebny na granice, przerwy i ewentualne korki.

Ponadto istnieje kilka firm autobusowych oferujących połączenia z Polski do Albanii. Podróż autobusem może trwać nawet około 30 godzin. Należy wziąć pod uwagę czas potrzebny na granice, przerwy i ewentualne opóźnienia. Można także dotrzeć do Albanii pociągiem z Polski, ale podróż jest długa i skomplikowana. Wymaga przesiadek w kilku krajach i może trwać nawet 40 godzin.

Wakacje w Albanii. Z jakim wydatkiem trzeba się liczyć?

Koszt wakacji w Albanii zależy od wielu czynników, takich jak:

 • Sezon: Ceny wyższe są w sezonie letnim (lipiec-sierpień), a niższe poza sezonem (wrzesień-październik, maj-czerwiec).
 • Poziom zakwaterowania: Można znaleźć komfortowe noclegi w hostelach już od 15 zł za noc, a w hotelach 3-gwiazdkowych od 50 zł za noc.
 • Wyżywienie: Jedzenie w restauracji można zjeść za 20-30 zł, a w barze fast food za 10-15 zł.
 • Transport: Bilety autobusowe i kolejowe są bardzo tanie, a taksówka w mieście kosztuje około 10 zł za kilometr.
 • Atrakcje: Wstęp do muzeów i innych atrakcji turystycznych jest zazwyczaj niski, w granicach 10-20 zł.

Ogólnie rzecz biorąc, Albania jest bardzo tanim krajem. Przy rozsądnym planowaniu można spędzić tam dwa tygodnie za około 2000-3000 zł.