Przyrodnicy pokazali, co odkryli w lesie. Czarne wilki w Europie to rzadkość

Czarne wilki zostały nagrane przez przyrodników z fundacji Save Wildlife, którzy badają ich populację w regionie. Fotopułapka została zainstalowana, by nagrywać bobry, lecz niespodziewanie zarejestrowała wyjątkowy widok. Wiadomo, że osobniki o nietypowym umaszczeniu zaobserwowano w północnej części Świętokrzyskiego, jednak dokładna lokalizacja - z uwagi na bezpieczeństwo zwierząt - nie zostanie podana do wiadomości publicznej.

Reklama

Jednego z osobników udało się zaobserwować już latem, obecnie kamera nagrała dwa, które najprawdopodobniej mają około roku i są rodzeństwem. Zwierzęta pokonywały rzekę w towarzystwie, typowych dla terytorium Polski, szarych wilków. Czarne wilki są wyjątkowo rzadko spotykane w Europie, są one charakterystyczne dla Ameryki Północnej, szczególnie w jednym z najsławniejszych parków narodowych Yellowstone.

Reklama

Nagranie z czarnym wilkami pojawiło się nie tylko w polskich mediach. Nie umknęło również uwadze zagranicznych tytułów. Nietypowa obecność czarnych wilków w polskich lasach opisały m.in. agencja AP News oraz serwis CBS News.

Skąd czarne wilki w Polsce?

- W Europie występują zdecydowanie dużo rzadziej, być może na skutek zmniejszonej różnorodności genetycznej będącej efektem długotrwałego trzebienia wilczej populacji przez człowieka. W Polsce przypadki ich obserwacji nie są częste i rzadko kiedy są udokumentowane. A skąd się wzięły czarne wilki? - czytamy w poście na facebookowym profilu fundacji Save Wildlife.

- Umaszczenie takie jest wynikiem mutacji genetycznej związanej z genem K-locus, a dokładniej z jego wersją (allelem) KB, który powoduje nadprodukcję melaniny, barwnika odpowiadającego za ciemne ubarwienie sierści.Co ciekawe, badania genetyczne wykazały, że wariant ten pojawił się u wilków najpewniej poprzez krzyżowanie z psami, co nastąpiło kilka tysięcy lat temu - wyjaśnili przyrodnicy. Fundacja zamierza przeprowadzić badania, dzięki którym dowiemy się więcej o czarnych wilkach. - Planujemy także przeprowadzić badania genetyczne z wilczych odchodów, które może dadzą odpowiedź na temat pochodzenia czarnych osobników - czytamy.