Gdzie leży Trnawa?

Trnawa leży niedaleko granicy z Polską. Z Krakowa samochodem dojedziemy tam w około 4,5 godziny, z Katowic z kolei – 3 godziny 45 minut. Miejscowość znajduje się w zachodniej Słowacji, 45 kilometrów od Bratysławy. To jedno z najstarszych miast tego kraju.

Trnawa ma powierzchnię 71,5 kilometrów kwadratowych, liczy sobie prawie 70 tysięcy mieszkańców, co sprawia, że jest jednym z najludniejszych słowackich miast.

Reklama

Dlaczego Trnawa to "Mały Rzym"?

Reklama

Dlaczego to słowackie miasto nazywane jest "Małym Rzymem"? Z prostego powodu: miasto ma bogatą architekturę sakralną. W stosunkowo niewielkiej miejscowości znajduje się aż 7 kościołów i bazylika.

Wartą odwiedzenia jest między innymi bazylika św. Mikołaja, która powstała z XIV wieku, ale później została przebudowana. W prawej nawie znajduje się najstarszy ołtarz pochodzący z 1635 roku. W świątyni znajdują się też organy – mniejsze i duże. Pierwsze z wymienionych są najstarszymi organami w słowackim Rzymie. W przedsionku bazyliki podziwiać można gotyckie malowidła.

Reklama

Jednym z najstarszych budynków Trnawy jest kościół św. Heleny z XIV wieku. Początkowo gotycki, później przebudowany został na barokowy. Pierwotnie był kościołem przyszpitalnym.

Z najważniejszą świątynię "Małego Rzymu" uważana jest katedra św. Jana Chrzciciela. Powstała w XVII wieku. Początkowo budynek ten należał do Uniwersytetu Trnawskiego. Tym, co zasługuje na szczególną uwagę, jest barokowy ołtarz stanowiący najpiękniejsze dzieło tego okresu na Słowacji – jeden z największych w Europie. Jego rozmiary są imponujące: ponad 20 metrów wysokości i niemal 15 metrów szerokości.

Rzymski klimat Trnawy

Trnawa przypomina Rzym nie tylko ze względu na liczne kościoły. Tak jak we włoskiej stolicy można się tu wybrać na spacer klimatycznymi, wąskimi uliczkami. W przerwie warto przysiąść na kawę w jednej z licznych kawiarni.

Ponadto "Mały Rzym" to także winnice. Tradycja uprawiania winorośli sięga tutaj XIII wieku. Można więc po zwiedzeniu miasta udać się na degustację wina. Miejscowość zadowoli również fanów miodu pitnego, który także jest wytwarzany w Trnawie.

"Mały Rzym" leży niedaleko granicy z Polską. Co odwiedzić? / shutterstock

Zabytki "Małego Rzymu"

Oprócz wspomnianych kościołów, będąc w Trnawie, warto przyjrzeć się także murom obronnym, które otaczają centrum. To jedne z najstarszych i najlepiej zachowanych fortyfikacji na Słowacji. Najdłuższe zachowane części murów znajdują się we wschodniej i zachodniej części miasta.

"Mały Rzym" można podziwiać także z wysokości. Na starym mieście stoi wieża miejska z XVI wieku. Na jej 27. piętrze znajduje się punkt widokowy. Aby na niego wejść, należy pokonać 143 stopnie, co jest niewątpliwie niełatwe, jednak dla widoków naprawdę warto. Na wieży zamontowany jest zegar z XVIII wieku. Podczas wchodzenia na górę można podziwiać jego mechanizm.

Co ciekawe, w "Małym Rzymie" znajduje się "Mały Berlin". Jest to nazwa centrum kulturalnego znajdującego się w Trnawie. Organizowane są tam pokazy filmowe, koncerty, spektakle czy konferencje.

W mieście nie zabrakło również polskiego akcentu. W budynku przy ulicy Piekarskiej w nocy z 10 na 11 września 1382 roku zmarł król Węgier i Polski – Ludwik Węgierski. Przyczyna określana jest jako lepra, jednak do końca nie wiadomo, jak ją współcześnie interpretować. Na budynku tym znajduje się tablica upamiętniająca władcę.